Granice inscenizacji III / wernisaż
Zapraszamy na fotorelację z uroczystego otwarcia wystawy Pracowni Fotografii Inscenizowanej wchodzącej w skład Katedry Sztuki Mediów, w ramach Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, które dobyło się 7 listopada o godz. 18:00 w Sztuce na Miejscu.
Fotografia na uczelni artystycznej należy do zasadniczych dziedzin artystycznego kształcenia. Medium, które w świecie sztuki stało się jednym z podstawowych, jest obecnie doceniane przez artystów wszelkiej, nie tylko fotograficznej proweniencji. Pracownia Fotografii Inscenizowanej zajmuje się zagadnieniami historii, teorii, i praktyki obrazu inscenizowanego. W procesie nauczania studenci poznają między innymi możliwości dokumentalne fotografii, dociekają jej autonomicznych cech, nade wszystko jednak – uczą się nią posługiwać jako jednym z wielu równoprawnych mediów sztuki.
Samą inscenizację poznają w stosunkowo szerokim zakresie: od klasycznych, parateatralnych realizacji, opartych o zaprojektowane wcześniej scenariusze, poprzez działania performatywne, oraz improwizowane, także ingerencje w naturę samego obrazu drogą postprodukcji analogowej i cyfrowej, aż po działania łączące fotografię z innymi dyscyplinami plastycznej kreacji, włącznie z fotoobiektami przestrzennymi. Pracownia podejmuje też kwestie związane z analizą i interpretacją fotografii, oraz refleksją teoretyczną wprost i pośrednio związaną z realizacją ćwiczeń. Intencją wystawy przygotowywanej dla galerii „Sztuka na miejscu” jest między innymi przedstawienie przykładów realizacji studenckich wykorzystujących techniki inscenizacyjne. Przedstawione prace są zazwyczaj fragmentami większych całości wykonanych na okoliczność ćwiczeń czy prac dyplomowych, realizowanych w Pracowni.
Kuratorzy: Piotr Komorowski, Ewa Martyniszyn.