Wystawa Renaty Szułczyńskiej w Galerii za Szkłem.
Renata Szułczyńska
Urodzona w 1975 r., we Wrocławiu. W latach 2000-2002 studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Otrzymała stypendium Erasmus-Socrates. W roku 2004/2005 studiowała w Ateńskiej Akademii Sztuk Pięknych (Grecja). W 2006 r. obroniła pracę magisterską, w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w zakresie Grafiki i Rysunku, w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego, oraz prof. Jarosława Kozłowskiego. Za dyplom p. t. "Podróż" otrzymała wyróżnienie. Była nominowana do Trzeciej Edycji Programu „Najlepszy Dyplom 2006", przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. W 2008 r. wyjechała na staż zagraniczny, do North Wales School Of Art and Design we Wrexham, UK.
Od 2008 r. jest wykładowcą w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W 2013 r. otrzymała tytuł doktora sztuki, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2019 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego.
Obrazy GAIA (2017-2018) postrzegam jako konsekwencję wcześniejszych przemyśleń, realizacji artystycznych. GAIA jest owocem osobistych przeżyć, myślenia o życiu i jego wartości. Jest wyrazem troski o życie, jako elementu najcenniejszego dla człowieka; troski o przyszłość następnych pokoleń; o kondycję ludzkości. Analizując temat dziedziczenia, pokoleniowości, uzmysłowiłam sobie jak bardzo, bieżące życie powiązane jest z bagażem poprzednich pokoleń. Pisząc dalszy ciąg historii, pozwalamy na jej kontynuację, ciągłość. W życie ludzkie wpisana jest przemijalność, która naznaczona jest Początkiem i Końcem. Ciągłość zachowana jest dzięki łańcuchowi: Narodzenie – Śmierć – Narodzenie… Wymiarem człowieczeństwa jest jego duchowość i cielesność. Duchowa płodność chroni człowieka od zapomnienia.
zamieścila azg