Przejdź do treści

Finaliści konkursu make me Łódź Design Festival

Ogłoszenie
Opublikowano 24 Maj 2024
im
Finaliści konkursu make me Łódź Design Festival

Sara Iwanowska, Mateusz Frąszczak i Justyna Żak w finale 18-stej edycji konkursu make me! Łódź Design Festival.

 

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowa część Łódź Design Festival. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów oraz wsparcie młodych projektantów (w wieku 20–35 lat, czyli urodzeni pomiędzy 01.01.1989 a 31.12.2004 włącznie), którzy są gotowi do wejścia w branżę. Finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki obecności w konkursie, w tym: zaistnienie w środowisku projektowym, promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy.

Konkurs make me!, realizowany od 2008 roku, adresowany jest nie tylko do designerów, ale także początkujących adeptów kierunków artystycznych i projektowych. Przeznaczony jest dla wszystkich, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, ró norodne w swoich zainteresowaniach grono jury, a dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami make me! może być trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

Wystawa pokonkursowa będzie dostępna od 21-26 maja Łódź Design Festival, Tymienieckiego 3 w Łodzi. 
 

 


ZNIKAM, Justyna Żak

Projekt "ZNIKAM" ma na celu przyciągnięcie uwagi w stronę kryzysu ekologicznego stając się pretekstem do rozmów i próbą budowania świadomości społecznej.
Jednym z najbardziej dramatycznych przejawów tego kryzysu jest topnienie lodowców górskich w Alpach. Naukowcy alarmują, że do 2050 roku może zniknąć znacząca ich część. Zjawisko to nie tylko zmieni krajobraz, zagrażając górskim ekosystemom, ale będzie miało ogromny wpływ na nasze środowisko podnosząc poziomu mórz, co w znacznym stopniu zmniejszy dostępność wody pitnej.

W procesie realizacji formą dla powstających obiektów stały się bryły lodu, zastępując tradycyjnie wykorzystywane w tym celu formy drewniane. Pod wpływem wysokiej temperatury szkła, lód w sposób stopniowy ulegał nieodwracalnemu procesowi topienia przybierając każdorazowo inny kształt. Zapisem przestrzennym i dokumentacją stały się jedyne w swoim rodzaju szklane wazony. Szok termiczny powstały w wyniku zetknięcia gorącej masy szkła z lodem stworzył na powierzchni dmuchanych przedmiotów spękania.  Pęknięcia powtórnie ogrzane w przestrzeni pieca hutniczego scaliły się tworzyć dekoracyjną siatkę na ściankach.
Nieodłączny elementem projektu stał się również sam proces realizacji. W sposób symboliczny ilustruje to co nieodwracalnie i bezpowrotnie znika z naszej rzeczywistości. 

 

Parawan dla Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci "Kokoszka"- wielofunkcyjny obiekt wspomagający dla personelu medycznego oraz mieszkańców Domu Wytchnień- Sara Iwanowska, Mateusz Frąszczak

Wielofunkcyjny parawan został zaprojektowany dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projekt powstał w ramach badań i wdrożeń zrealizowanych przez zespół dydaktyków i studentów Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w okresie od października 2022 do lutego 2023 roku.

Parawan został stworzony z myślą o Domu Opieki Wytchnieniowej KOKOSZKA, który ma specyficzne potrzeby i wyzwania. W domu tym mieszkają osoby w wieku od kilku miesięcy do ponad trzydziestu lat.

Parawan jest odpowiedzią na szczególne potrzeby personelu oraz podopiecznych. Tworzy tymczasową przestrzeń prywatną między mieszkańcami pokojów oraz ułatwia personelowi transport materiałów i środków czystości.

Projekt jest innowacyjny, ponieważ niewiele inicjatyw dotyczy wzornictwa w tak wyjątkowym miejscu jak hospicjum dla dzieci. Opracowanie parawanu zostało poprzedzone dokładnymi badaniami. Ważnym elementem parawanu są ażurowe płyty, kompatybilne z systemem przechowywania IKEA SKÅDIS. Dzięki temu można łatwo i niedrogo dostosować parawan do nowych zadań. Materiały użyte w produkcji są bezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Za projekt odpowiedzialni są: Sara Iwanowska i Mateusz Frąszczak przy wsparciu mgr. Jacka Śliwowskiego i Dr. Ady Brożyny

Finalistom Gratulujemy! 

Pozostałe aktualności