Przejdź do treści

Festiwal Feminatywa. Wrocław miastem kobiet 

Opublikowano 25 paź 2023
and
Data
10 — 17 lis 2023
Miejsce

wybrane filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu oraz miejsca siostrzeńskie

Pisarki, aktywistki, naukowczynie i specjalistki z różnych dziedzin spotkają się we Wrocławiu, żeby rozmawiać o prawach kobiet, ich sytuacji we współczesnym świecie, a także o problemach i wyzwaniach, z jakimi mierzą się na co dzień. Okazją do tego będzie czwarta edycja Festiwalu Feminatywa organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu w listopadzie.

Festiwal Feminatywa 2023

Festiwal rozpocznie się 10 listopada w Mediatece rozmową o doświadczeniu dziewczyńskości z Weroniką Murek, autorką zbioru „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” i Melissą Febos („Dziewczyństwo”), która połączy się ze Stanów Zjednoczonych z publicznością z Polski. Przez siedem kolejnych dni w różnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz na kampusie Coventry University, partnera wydarzenia, odbędą się dyskusje dotyczące m.in. dostępności urbanistycznej, bezdomności wśród kobiet, zmian klimatycznych, a także nieodpłatnej pracy opiekuńczej. O tym, jak systemowo można wesprzeć kobiety zajmujące się na co dzień dziećmi, osobami z niepełnosprawnością i starszymi w rodzinie porozmawiają pisarki i aktywistki Sylwia Chutnik i Agnieszka Szpila, której tekst publicystyczny o opiece nad dziećmi z niepełnosprawnością opublikowany na łamach Krytyki Politycznej został wyróżniony nagrodą dziennikarską Grand Press 2022. Do dyskusji z nimi zasiądą także socjolożka Anna Wiatr oraz osoba aktywistyczna związana ze Stowarzyszeniem Kultura Równości, matka dziecka z niepełnosprawnością – Anna Smarzyński. Część panelową festiwalu zamknie spotkanie poświęcone kobiecej dojrzałości, społecznemu postrzeganiu starości i menopauzy. Wezmą w nim udział najstarsza didżejka w Polsce, Wirginia Szmyt (DJ Wika), autorki książki i podcastu „Jak się starzeć bez godności” – Magda Grzebałkowska i Ewa Winnicka, psychoterapeutka, Alicja Długołęcka oraz antropolożka społeczna, Katarzyna Byłów.

Feminatywa to nie tylko dyskusje, ale też szeroki program wydarzeń towarzyszących. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorki zaproszą na Feministyczny Maraton Filmowy, wystawy oraz imprezy w klubie festiwalowym, którym w tym roku będzie Surowiec znajdujący się w neonowym podwórku Ruskiej 46. To tam na zakończenie festiwalu odbędzie się międzypokoleniowe afterpaty, na którym zagrają DJ Wika i DJ Overvision.

Organizatorki podkreślają, że wydarzenie otwarte jest na wszystkie osoby – nie trzeba czuć się kobietą, aby wziąć w nim udział. Formuła festiwalu zakłada jednak promocję myśli, działalności i twórczości kobiet, wzmacnianie ich potencjału oraz szerzenie idei siostrzeństwa.

Wydarzenie bezpłatne, więcej informacji i pełny program wydarzenia: Program | Facebook | Instagram

Organizatorka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
Partnerzy główni: Coventry University, BNY Mellon

Pozostałe wydarzenia