Przejdź do treści

FAIR DESIGN 2015

Ogłoszenie
Opublikowano 30 cze 2015
konferencja

DESIGN WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNOŚCI: AKTYWNOŚĆ

Konferencja organizowana przez Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie odbędzie się wczesną jesienią - dokładnie 24-25 września. Jest to pierwsza z cyklu konferencji poświęconych teorii i krytyce designu. W zamierzeniu organizatorów konferencje te miałyby stać się forum umożliwiającym dyskusję wykraczającą poza zawodowe środowisko projektantów.

Organizatorom zależy na tym, aby pracownicy związani z wydziałami projektowymi ASP we Wrocławiu uwzględnili w planach 24 i 25 września i zapraszają do wspólnego uczestniczenia w prelekcjach i dyskusjach prowadzonych przez autorytety światowego formatu.

Konferencja daje też okazję do zgłoszenia swojego aktywnego udziału >>> jest otwarta na propozycje wystąpień teoretycznych, a także prezentacje projektów. Prezentacje projektów i wystąpienia teoretyczne powinny odnosić się do poniższych tematów:


1. Aktywność w pracy
2. Aktywność i czas wolny
3. Aktywność i nomadyzm
4. Aktywność w sieci
5. Aktywność w świecie post-digital
6. Aktywność i czwarty wiek


OD ORGANIZATORÓW:

Będziemy bardzo wdzięczni za przejrzenie Państwa najświeższego dorobku (z ostatnich 2-3 lat) - osobistego i studenckiego - i sprawdzenia, czy nie ma tam projektów, które mogłyby stać się częścią tego wydarzenia. Na propozycje czekamy do 15 lipca (do północy).

Pierwszą z tych konferencji chcemy poświęcić różnym formom aktywności występującym we współczesnym społeczeństwie. To właśnie aktywność w stopniu znacznie większym niż dawniej kształtuje naszą świadomość. Tradycyjne metody poznawania świata oparte o bierne przyswajanie wiedzy zdobytej i przetworzonej przez innych (edukacja, literatura, prasa, telewizja, etc.) są coraz częściej uzupełniane (lub wręcz zastępowane) przez aktywne/interaktywne formy poznania. Dzieje się tak zarówno w świecie realnym (praca, aktywna rekreacja, podróże, relacje międzyludzkie), jak w wirtualnym. Obie te sfery zresztą się przenikają. Tym zjawiskom towarzyszy rozszerzanie obszaru doświadczania na cały świat oraz przyspieszenie tempa ich zdobywania (ale też weryfikowania). Te nowe formy nakładają się lub przeplatają z tradycyjnymi, zwłaszcza że, jak nigdy wcześniej, obok siebie (bądź wspólnie) realizowane są przez przedstawicieli różnych generacji – od kilkuletnich dzieci po osoby w wieku 80+.

Zaprosiliśmy szereg znakomitych gości, są to m.in Lars Dencik /Roskilde University (światowej sławy psycholog społeczny), prof. Gianni Vattimo /Università degli Studi di Torino (filozof należący do czołówki europejskich myślicieli przełomu XX i XXI wieku), prof. Alison J. Clarke /University of Applied Art and Design in Vienna (która współtworzy obsypany nagrodami serial BBC The Genius of Design), prof. Susan Yelavich /The Parsons New School of Design NY (dyrektor Design Studies w Parsons, autorka książki "Design as a Future Making"), prof. Guy Julier /University of Brighton (kurator designu w Vicoria& Albert Museum), Maria Benktzon /Veryday (znana czytelnikom 2+3D projektantak związana z Ergonomidesign Gruppen), dr Zoe Ryan /The Art Institute of Chicago (która została uznana przez magazyn FastCompany za jedną z 50 najważniejszych na świecie osób związanych z designem) i wiele innych znakomitości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.fair-design.pl

informacja: Joanna Opalska-Brzecka

Pozostałe aktualności