Dzieła Józefa Hałasa w kolekcji Centrum Pompidou
Dzieła Józefa Hałasa, artysty związanego z naszą uczelnią i jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych, trafiły do oficjalnej kolekcji paryskiego Centrum Pompidou. To wielkie wydarzenie dla naszej społeczności, potwierdzające znaczenie twórczości artysty w historii sztuki polskiej i europejskiej.
Centrum Pompidou przyjęło obrazy Józefa Hałasa w połowie marca tego roku. Są to dwa dzieła z cykli: "Wnętrza" oraz "Przeciwstawienia", które zostały przekazane przez francuskiego kolekcjonera Gabriela Kermiche oraz przez córkę artysty – Katarzynę Hałas.
Jesienią 2023 r. ukazać ma się także publikacja na temat sztuki polskiego artysty, nad którym pracują obecnie kuratorzy z paryskiego muzeum.
Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu. Studiował malarstwo na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP) pod kierunkiem prof. Eugeniusza Gepperta. Zalicza się go do kręgu abstrakcjonistów, jednak co ciekawe, sam artysta sprzeciwiał się takiej kategoryzacji. Bliższe jego sercu było klasyfikowanie jego twórczości do malarstwa figuralnego. Zmarł w 2015 roku we Wrocławiu. Początkowo tworzył rozbudowane cykle malarskie i w swoich wczesnych dziełach skupiał się na motywach figuralnych, a następnie przeszedł do metaforyki pejzażu, by finalnie, w dojrzałym okresie swojej twórczości, przejść do malarstwa, dla którego inspiracją była materia, która przywodziła na myśl kręgi abstrakcji geometrycznych. Obserwatorzy jego prac doceniają głębię stosowanych kolorów (jak. np. ,,Pion i poziom” z 1974 roku), które stanowią jeden z elementów składających się na wyjątkowość jego twórczości. (culture.pl)