Przejdź do treści

Dzieci Bałut 3 - Murale Pamięci

Ogłoszenie
Opublikowano 08 wrz 2014

10 września 2014, godz. 17.00otwarcie wystawy „Obrazy Pamięci” – prace autorstwa Piotra Saul

10 września 2014, godz. 17.00otwarcie wystawy „Obrazy Pamięci" – prace autorstwa Piotra Saula w domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim zorganizowana wspólnie z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense

Dzieci Bałut – murale pamięci to w nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 70 lat temu na Bałutach, odwzorowane są na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła przedstawiające 3 anonimowych chłopców żydowskich oraz 3 przedstawiające więźniów obozu dla dzieci polskich. Rok później Piotr Saul malował Abrama Cytryna, którego wiersze i opowiadania, spisane w 24 zeszytach, znajdują się w zbiorach Centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles. W 1944 wraz z rodziną został wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął. Muralem upamiętniono także 70. rocznicę śmierci Dawida Sierakowiaka, młodego dokumentalisty czasów okupacji niemieckiej. W 2013 roku powstały również 2 murale z wizerunkami dzieci romskich i 2 murale chłopców z obozu przy ul. Przemysłowej.

Z okazji 70. rocznicy likwidacji getta powstanie kolejnych 5 murali, które będą przedstawiały dzieci żydowskie (Salka Berlińskiego, Abramka Koplowicza i Zizele Świerc) oraz anonimowych więźniów obozu dla dzieci polskich oraz symboliczny wizerunek dziewczynki z obozu cygańskiego.

Projekt dopełni wystawa płócien Piotra Saula pt. „Obrazy Pamięci". Tym razem autor odwzoruje wizerunki dzieci z getta nie na ścianach Bałuckich kamienic, a na płótnach upodobniając podobrazie do całunów. W domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim zostaną pokazane wizerunki sześciu żydowskich dzieci namalowanych na surowym płótnie. Ekspozycja zostanie zorganizowana wspólnie z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra" realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta" 

Projekt od 2014 roku realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND \ uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne


info : Katarzyna Tośta zamieścił: Piotr Saul foto: Piotr Saul

Pozostałe aktualności