Na wystawie w Galerii 207 można zobaczyć rysunki węglem.
Format prac (50/70 cm) i popularna w artystycznym środowisku akademickim technika nie decydują jednak o ładunku ekspresji i niepokoju, który emanuje z prezentowanego zestawu prac.
(…)
Potrzebna jest chwila skupienia i pójścia w nieznane…
Bardzo wyczerpujące i niezwykłe doświadczenie…
Ciekawy eksperyment!
(…)
Takie spontaniczne reakcje można było usłyszeć w pracowni Rysunku 207. Warsztat rysunku który zaproponowały Sofia Berreira i Ana Lucia Pinto z IPCA-Instituto Politécnico do Cávado e Ave został przeprowadzony w dniach 7-8 maja i cieszył się entuzjastycznym przyjęciem studentów.
Struktura zajęć umożliwiała udział w warsztatach także tym wszystkim, którzy mogli poświęcić zaledwie 10 minut - tyle czasu wymagało bowiem pierwsze ćwiczenie. Wielu studentów przyszło tylko na chwilkę…, wychodzili po 2 godzinach, lub wracali…
Rozmowy i dzielenie się doświadczeniami.
Przeżycie procesu rysowania i odkrywanie rysunku.
Ćwiczenia wymagały skupienia, ciszy(…) i wyłączenia zmysłu wzroku. Taktylny charakter procesu rysunkowego inklinował dotyk jako wyłączny kanał kontaktu z rzeczywistością. Palec, niczym igła patefonu odczytywał zagłębienia, nierówności, szorstkość, czy aksamitny powab skóry. To twarz stała się obiektem poznania. Dotyk palca, dotyk dłoni i próba zapomnienia wszystkiego co wiemy. Reorganizacja ścieżek kontaktowania się z rzeczywistością - zastąpienie pręcików i słupków receptorami dotyku i wiara w to, co powstaje na kartce papieru…
Ważne jest tu i teraz.
Doświadczenie dotyku.
Dotyk Rysunku
Serdecznie Dziękuję paniom: Annie Lúcii Pinto i Sofii Barreira z Polytechnic Institute of Cávado and Ave (IPCA) w Portugalii za poświęcony czas, wnikliwą analizę i pełne serdeczności spotkanie na warsztacie rysunku w pracowni 207.
Dziękuję Władzom Uczelni, Prof. Wojciechowi Lupie i Prof. Łukaszowi Huculakowi za udostępnienie Pracowni Rysunku 207.
Dziękuję za serdeczną pomoc pań z Biura Współpracy z zagranicą.
Dziękuję studentom za wytrwałą walkę.
Warsztaty umożliwione w ramach Programu Unii Europejskiej ERASMUS+
Jarosław Grulkowski - koordynator warsztatów Dotyk Rysunku.
Tekst, zdjęcia: Jarosław Grulkowski.
zamieściła AZG