Przejdź do treści

Doktor Honoris Causa ASP Yong Jae Lee FOTORELACJA

Ogłoszenie
Opublikowano 24 mar 2016
Pinakothek der Moderne, Monachium, misy

PEŁEN HARMONOGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z DOKTORATEM HONOROWYM YOUNG-JAE LEE ORAZ TOWARZYSZĄCYMI WYSTAWAMI

I)
 

4 kwietnia o godz 11:00 w przepięknym wnętrzu Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademia Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu w osobie Rektora Prof. Piotra Kielana, podczas uroczystej promocji doktorów i doktorów habilitowanych uczelni artystycznych Wrocławia, przyzna koreańskiej artystce Young-Jae Lee zaszczytny akademicki tytuł Doktora Honoris Causa.

    Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu jest
    dr hab. Katarzyna Koczyńska- Kielan, profesor Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu
    Honorowy patronat: Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza  Honorowy patronat: Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei 

Tego samego dnia 4.04.2016 roku będzie miało miejsce uroczyste otwarcie cyklu wystaw, które mają za cel przybliżyć uczestnikom honorowego doktoratu jak i szerokiemu gronu odbiorców i krytyków sztuki, dorobek tej wybitnej koreańskiej artystki – ceramika, od 40 lat żyjącej i tworzącej w Niemczech.

Young-Jae Lee – koreańska artystka, od 40 lat żyje i pracuje w Niemczech. Urodziła się w 1951 roku w Seulu w Korei Południowej, gdzie otrzymała wykształcenie ceramiczne. W 1972 roku wyjechała do Niemiec i kontynuowała tutaj edukację w zakresie ceramiki. Po ukończeniu studiów artystycznych w Wiesbaden stworzyła swój pierwszy warsztat ceramiczny. Równolegle na Uniwersytecie w Heidelbergu uczęszczała na wykłady z historii sztuki. Następnie przez trzy lata była pracownikiem naukowo-artystycznym w Gesamthochschule w Kassel. W 1987 roku objęła kierownictwo warsztatu ceramicznego Margaretenhöhe w Essen. Warsztat ten, z sukcesem zarządzany przez Young-Jae Lee, wywodzi się z tradycji i idei Bauhausu. 

Young-Jae Lee jest autorką programu Margaretenhöhe – projektantką, technologiem i menadżerem, a dorobek warsztatu cieszy się dużym uznaniem na międzynarodowych targach wzornictwa i zdobywa nagrody na konkursach designu. 

Kolekcję naczyń użytkowych manufaktury Margaretenhöhe wystawiała na targach rzemiosła artystycznego i wzornictwa, w galeriach sztuki użytkowej w Niemczech (Frankfurt nad Menem, Handwerkskammer w Monachium, Koblencja, Düsseldorf, Bonn, Augsburg, Targi Sztuki w Kolonii, Studio Rosenthal w Hamburgu, Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu, Muzeum we Frechen), a także w Hadze, w Wiedniu (Targi Impression) oraz w wielu galeriach włoskich, austriackich, hiszpańskich, swe dzieła prezentowała również w Japonii (m.in. Kioto, Tokio, Toyama, Nagoya) i w Korei Płd.

Nie byłoby tego sukcesu bez osobowości, talentu, pracowitości i pasji Young-Jae Lee, które wyraziście manifestują się w jej dziełach, w autorskiej ceramice naczyniowej. Artystka jest laureatką m.in. takich nagród jak Bampi – Preis (1981) czy Bayrischer Staatspreis – złoty medal (1989). Jej prace znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach, m.in. t.j.; Art Institut of Chicago w Chicago; Boston Museum of Fine Art. w Bostonie ; Philadelphia Museum of Art. w Filadelfii; Museum für Ostasiatische Kunst w Berlinie; Hetjensmuseum w Düsseldorfie, w Keramion we Frechen i wielu innych. Do najbardziej spektakularnych wystaw należą w Pinakothek der Moderne w Monachium / Niemcy w latach 2006 i 2008; w 2011 roku wystawa w Muzeum Sztuki Azjatyckiej w Berlinie, a 2013 w Wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej. 


II) 


Kulminacyjnym punktem obchodów będzie otwarcie przez 

prof. Piotra Kielan, Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta
we Wrocławiu

oraz dr Jerzego Ilkosza, Dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu w Muzeum Architektury

wystawy 

YOUNG-JAE LEE – NACZYNIA

4 kwietnia o godz. 18.00


III) 
 

Za nim to jednak nastąpi, tego samego dnia o godz. 16.00.,

na wystawie: 

KERAMISCHE WERKSTATT MARGARETENHöHE - YOUNG-JAE LEE 

w Galerii Neon w nowoczesnym budynku Akademii w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności. ul. Traugutta 19/21 

zostanie zaprezentowany dorobek projektowy artystki. 

Prezentacja obejmuje pełen asortyment naczyń realizowanych w manufakturze ceramicznej w technice garncarskiej, wykonanych według założeń projektowych i technologicznych Young-Jae Lee. Cechuje je funkcjonalność form, prostota kształtów, konsekwentność w ich budowie, wreszcie fakt, że są wykonane rzemieślniczo, techniką garncarską. Lee opracowując ich założenia projektowe odniosła się przede wszystkim do azjatyckiej kultury stołu, tradycji naczyń i spożywania posiłków. Ograniczona do sześciu barw kolorystyka, odwołująca się do kamieni półszlachetnych, umożliwia indywidualne komponowanie zestawów. Każda czarka, filiżanka, talerz czy miska, wykonana jednostkowo na kole garncarskim, zachowuje jakość najwyższej klasy, niezmiennie od 30 lat. 

 wystawa trwa: 5 kwietnia – 8 maja 2016 


IV) 
 

Kolejnym wydarzeniem będzie otwarcie o godz. 17.00 , jubileuszowej wystawy w Centrum Innowacyjności. Centrum Sztuk Użytkowych, na parterze budynku. 

WYSTAWA PRACOWNI KOŁA GARNCARSKIEGO 

z okazji 25 lecia pracowni 

Ta uroczystość, pomimo, że dotyczy jubileuszu jednostki wchodzącej w strukturę wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest związana jak najbardziej z osobą dostojnej doktorantki honorowej Young-Jae Lee. W 1989 roku prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan, wówczas asystentka I Pracowni Ceramiki Artystycznej odwiedziła manufakturę Keramische Werkstatt Margaretenhohe w Essen, gdzie poznała Young-Jae Lee. Konsekwencją tamtejszego spotkania była nie tylko wspólna wystawa obu artystek. Koreańska artystka, wówczas również na progu swojej kariery zawodowej, stworzyła możliwość poznania tej zaniechanej w Polsce techniki. Kolejne lata Katarzyna Koczyńska - Kielan odwiedzała pracownię ucząc się od garncarzy techniki toczenia na kole garncarskim. Swoją wiedzę i umiejętności przekazywała wrocławskim studentom. To co dziś zdaje się oczywiste, od ponad 15 lat mury wrocławskiej Alma Mater opuszczają ceramicy posiadający umiejętności w zakresie kształtowania ceramiki tą trudną, jakże spektakularną techniką, wówczas było absolutną nowością. Koczyńskiej - Kielan udało się reaktywować koło garncarskie zapomniane od lat 70-tych na PWSSP. Wprowadzony przez nią autorski program nauczania technik garncarskich miał na celu przywrócenie tej jednej z najstarszych technik ceramicznych, jako równorzędny, współczesny sposób kształtowania materii ceramicznej za pomocą koła garncarskiego. Celem stało się, przy wysokim poziomie nauczania samej techniki, wskazanie wszechstronnych, nowoczesnych w wyrazie możliwości jej wykorzystania. 


Ad. II)
 

Najważniejszym jednakże w tym cyklu spotkań artystycznych będą dwa dni z artystką w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Jako trzecia wystawa tego dnia, 4 kwietnia o godz. 18.00, zostanie otwarta spektakularna prezentacja ceramiki artystycznej:

YOUNG-JAE LEE – NACZYNIA 

Ta lapidarnie nazwana wystawa ukaże wyjątkowość i oryginalność twórczości jej autorki, która całe dzieło swojego życia oparła na formie naczyniowej.

Kolekcja 21 wazonów o kształcie wrzeciona, jak nazywa je sama artystka Spindelvase, zostanie uzupełniona o układ płaskich obszernych mis. Wszystkie elementy zostały przez autorkę wykreowane na kole garncarskim, we wszystkich sięga do tradycyjnej formy naczyniowej dawnej Korei. Tym spojrzeniem wstecz, do korzeni, artystka prezentuje nam swój stosunek do ceramiki, w której poszukiwanie idealnej harmonii oraz zbliżenia do ideału piękna w formie 

i kolorze, stało się główną ideą. W koreańskiej tradycji naczynia o tym wrzecionowatym kształcie nazywane są Mond-Topf (księżycowy garnek). Służyły one jako pojemniki. Są formami odwołującymi się do czystości Natury. Zrealizowane współcześnie przez artystkę, w serii, tworzące instalację multiplikowanych korpusów, zyskują kontemplacyjny charakter oraz siłę rzeźb i indywidualność unikatowych obiektów. 


Kolejnego dnia, we wtorek 5 kwietnia 2016, godz. 16.00 

w Muzeum Architektury 

odbędzie się spotkanie z artystką, 

poprzedzone wykładem wybitnego kuratora, historyka sztuki, profesora doktora ojca Friedehelma Mennekesa SJ z Kunststation Sankt Peter Köln / Kolonia:

Codzienność – symbol – sakralność. Koreańskie naczynia Young-Jae Lee

Alltag – Symbol – Sakralität. Die koreanischen Gefäße von Young-Jae Lee

Wykład w języku niemieckim, tłumaczony na język polski.

Goście zostaną również zapoznani z koreańską ceremonią parzenia herbaty. Towarzyszyć temu będzie degustacja.


V)


W ten cykl wyjątkowych prezentacji wpisuje się również wystawa w 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 

Galeria Europa – Daleki Wschód

ul.Marii Konopnickiej 26

Kraków

YOUNG-JAE LEE - MISY 

Wernisaż w Krakowie odbędzie sie w piątek 8.04.2016 o godz. 18.00.

Wystawa jest zwieńczeniem wieloletnich oczekiwań na prezentacje twórczości tej wybitnej koreańskiej artystki w Muzeum Manggha. Instalacja składająca się 490 czarek i 49 mis zostanie zaprezentowana w nowo otwartej Galeria Europa – Daleki Wschód.

wystawa trwa: 9 kwietnia – 14 sierpnia 2016

PODSUMOWANIE (A. Zielińska)

Wielowymiarowe ekspozycje będą prezentacją twórczości Mistrzyni i spadkobierców jej drogi rzemiosła artystycznego. Połączenie tych wystaw jest nieprzypadkowe, bowiem to właśnie Young-Jae Lee stworzyła możliwość poznania tej zaniechanej techniki młodej wówczas asystentce- a obecnie już profesor nadzwyczajnej Katarzynie Koczyńskaiej – Kielan. Dziś obiekty ceramiczne, naczynia, rzeźby czy instalacje powstające na kole garncarskim na wrocławskie Akademii stały się obecne i rozpoznawalne.

Wrocławska wystawa będzie podsumowaniem całokształtu wieloletniej pracy tej wielkiej artystki. Będzie też kolejną znakomitą okazją do zaprezentowania szerokiej międzynarodowej publiczności miasta Wrocław jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a mieszkańcom samego Wrocławia przybliży postać Young-Jae Lee.

_______________________________________

informacja: Katarzyna Koczyńska- Kielan

Pliki do pobrania

Prof. Teresa Klaman - RECENZJA W POSTĘPOWANIU O NADANIE TYTUŁU DHC.pdf
pdf, 112.63 KB
Prof. Teresa Klaman - RECENZJA W POSTĘPOWANIU O NADANIE TYTUŁU DHC.pdf

Prof. Teresa Klaman - RECENZJA W POSTĘPOWANIU O NADANIE TYTUŁU DHC.pdf

Pozostałe aktualności