Digitalizacja sztuki współczesnej.

Opublikowano 30 kwi 2013

Forum prezentacji aktualnych zagadnień dotyczących digitalizacji dzieł sztuki współczesnej.

Kontekstem dla wystąpień ekspertów jest specyfika archiwów i kolekcji sztuki, jak i doświadczenia wynikające z realizacji dobiegającego właśnie końca projektu digitalizacji i udostępnienia blisko 30 tysięcy współczesnych dzieł ze zbiorów 21 europejskich galerii, centrów sztuki i muzeów.

10 maja 2013, 11:30 – 14:30Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
budynek przy ul. Traugutta 19/21; audytorium 410, piętro IV

Wystąpienia zostaną przygotowane przez reprezentantów instytucji, które brały udział w projekcie DCA - Centrum Sztuki WRO, berlińskiego festiwalu sztuki mediów transmediale i holenderskiej platformy digitalizacji, archiwizacji i dystrybucji sztuki mediów LIMA.
Rony Vissers z brukselskiego centrum PACKED (The Platform for the Archiving and Preservation of Audiovisual Arts) przedstawi założenia i rezultaty projektu DCA, natomiast kierownik wrocławskiego Muzeum ASP, Krzysztof Pachurka, zaprezentuje działania w zakresie digitalizacji i udostępniania zbiorów prac wykładowców i studentów związanych z uczelnią.

Konferencja Digitalizacja sztuki współczesnej jest częścią programu 15. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 Pioneering Values oraz cyklu wykładów gościnnych prowadzonego przez Katedrę Mediacji Sztuki na wrocławskiej ASP.

Językiem obrad jest angielski, streszczenia wystąpień w języku polskim.Wstęp bezpłatny. Zachęcamy do rezerwacji bezpłatnych karnetów umożliwiających wstęp na pozostałe wydarzenia Biennale WRO 2013 na stronie: www.wrocenter.pl/biennale-wro/wro-2013-rejestracja/.

Więcej informacji na temat Biennale WRO: www.wro2013.wrocenter.pl/
Więcej na temat projektu DCA: www.dca-project.eu

Program konferencji:
prowadzenie: Bartek Korzeniowski

11:30 powitanie
    Tomasz Opania, Katedra Mediacji Sztuki, ASP Wrocław 11:35-11:55 Kolekcja WRO: aktywna archiwizacja
    Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka, Bartek Korzeniowski, Centrum Sztuki WRO 12:00-12:20 Od konserwacji sztuki mediów do sieciowej bazy dziedzictwa europejskiej kultury
    Rony Vissers, projekt DCA / PACKED, Bruksela 12:25-:12:50 Dokumentacja i archiwizacja sztuki. Zbiory Muzeum ASP we Wrocławiu
    Krzysztof Pachurka, ASP Wrocław przerwa na kawę 12:50-13:10 13:15-13:35 Po co nam archiwizacja? Kilka refleksji o projekcie DCA
    Baruch Gottlieb, transmediale, Berlin 13:40-14:05 Wprowadź raz, korzystaj wielokrotnie
    Wiel Seuskens, LIMA, Amsterdam 14:05-14:30
    Pytania i odpowiedzi, uwagi końcowe