Przejdź do treści

Dewolucje w ŁĄCZNIKU

Ogłoszenie
Opublikowano 02 kwi 2013

W Galerii Łącznik na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr trwa wystawa dwóch studentów czwartego roku Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Piotra Jakóba i Andrzeja Dyi.

Obaj studiują rysunek w pracowni 207 i należą do grupy studentów, którzy w ubiegłym roku z powodzeniem uczestniczyli w kilku konkursach rysunkowych.

O wystawie (tekst ad. Łukasza Huculaka):

Ewolucja to powolny, nieodwracalny, kierunkowy proces którego efektem jest coraz większa różnorodność i złożoność organizmów. Odbywa się poprzez selekcję, mutację i dryf genetyczny. Bywa kwestionowana zwolennicy dewolucji skłonni są oskarżać Darwina o nadinterpretację, przypisującą niewielkim zmianom w obrębie poszczególnych populacji ponadgatunkowy i rozwojowy charakter.

Wystawa prezentuje dwie osobne postawy, choć rysunki obu autorów łączy pewne podobieństwo strukturalne. Zarówno prace Jakóba, jak i Dyi, są oparte o element multiplikacji, powolne narastanie formy poprzez powielanie jej podstawowego elementu. W obu przypadkach kształt tej formy – komórki? atomu? – uzyskiwany jest przy użyciu autorskiej, niekonwencjonalnej techniki. Dyja maskuje (posypuje) papier popularnym produktem spożywczym, a następnie natryskuje czarną farbą. Jakób nakłada tusz przy użyciu pęcherzy powietrza – bąbli. Obaj wykorzystują w odkrywczy sposób siły natury i zjawiska fizyczne.
Autorzy pracują w mikroskali, ale uzyskany efekt jest swoiście monumentalny. Dyja (z przekąski) wyczarowuje kosmos – umykające w głąb kartki papieru galaktyki. Zestawione z portretem małpy nasuwają skojarzenie ze sceną z „2001: Odysei kosmicznej" Kubricka.
Pęcherze Jakóba przywołują z kolei mocniej biomorficzny motyw komórki, czy szerzej – środowiska wodnego. Wody, jako inkubatora życia, które zaczęło się wraz z prymitywnymi organizmami, by dalej ewoluować od jednokomórkowych form homogenicznych do heterogenicznych, coraz bardziej złożonych i wielokomórkowych.

--------------------

Sukcesy naszych studentów:

Na wystawie pokonkursowej międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie znalazły się prace Andrzeja Dyi, Łukasza Gierlaka, Kamila Pieczykolana, Kamili Kuźnickiej, a Bartosz Naprawa i Katarzyna Wiesiołek otrzymali wyróżnienia.
Łukasz Gierlak został wyróżniony we wrocławskim MKR, a na wystawie w Muzeum Architektury znalazły się realizacje Andrzeja Dyi, Kasi Wiesiołek, Bartka Naprawy, Kamila Pieczykolana, Piotra Jakóba, Agnieszki Kamosz, Adama Martyniaka i Marcina Forysiewicza.
Dzięki za zaangażowanie, gratulujemy i życzymy dalszych owocnych wysiłków!
zespół pracowni 207

-------------------


zamieścił Jakub Jernajczyk

Pozostałe aktualności