Przejdź do treści

CZAS W BADANIACH NAD KULTURĄ

Ogłoszenie
Opublikowano 10 lut 2015

zapraszamy na III Zlot Młodych Badaczy Kultury organizowany przez Koło Naukowe Doktorantów przy Studiach Nauk o Kulturze UW i Katedrę Mediacji Sztuki ASP

Koło Naukowe Doktorantów przy Studiach Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego i in.

ma zaszczyt zaprosić na
III Zlot Młodych Badaczy Kultury
(wcześniej: Zlot Młodych Kulturoznawców).

z tematem przewodnim konferencji:

Czas w badaniach nad kulturą

20-21 marca 2015 r.

Różnorodne kultury wytworzyły całkiem odmienne pojmowania czasu, jego przeżywania i waloryzowania. Uważa się nawet, że charakterystyczna dla danej obszaru kulturowego wizja czasu jest jej najbardziej znamiennym atrybutem czy wręcz, jak u amerykańskiego antropologa Edwarda Halla, zasadą organizującą, „głęboką strukturą". W zasadzie nic nie odbywa się poza jakąś ramą czasową, zaś każde społeczeństwo posiada własne konstrukcje czasowe z unikalnymi wzorami.

Refleksja nad czasem dotyczy także symboli, wartości, reguł i światopoglądów z nim związanych. Są one skodyfikowane i zakorzenione głęboko w kulturze, przez co zyskują wartość intersubiektywną i normatywną, nadając poszczególnym społeczeństwom wyraźne „profile czasowe". Ich różnorodność wskazuje na fakt, iż czas jest nie tyle kategorią fizyczną co raczej kulturową i historycznie zrelatywizowaną.

Do wspólnych rozważań nad problematyką czasu w badaniach nad kulturą zapraszamy kulturoznawców, historyków i historyków sztuki, etnologów, archeologów, filozofów oraz przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych zainteresowanych refleksją naukową na temat czasu. Proponowane zagadnienia są zawarte w poniższej liście, która jednak nie wyczerpuje ogromu pracy stojącej przed badaczami czasu. Należy więc traktować ją jako wskazówkę, nie zaś formalnie wiążący wykaz.
Proponowane zagadnienia:

    czas jako wartość tożsamości kulturowej teorie psychologicznych perspektyw czasowych; konceptualizacje i sposoby mierzenia czasu na przestrzeni wieków i kultur; sposoby mówienia o czasie, konstrukcje czasowo-narracyjne; temporalny charakter kultury; kulturowe wizje przeszłości, teraźniejszości i przyszłości; czas jako kategoria społeczna i kulturowa; rola czasu wolnego w życiu człowieka; przestrzenne przedstawienia czasu – kulturowe koncepcje osi, cyklu i spirali czasu; rola czasu w kulturze ludowej; czas sacrum i czas profanum; rola czasu we współczesnej kulturze i społeczeństwie; współczesne typologie czasu; zagadnienie czasu w kontekście nowych technologii; czas w kulturze popularnej; czas w sieci.

Konferencja stanowi trzecią edycję z cyklu corocznego Zlotu Młodych Kulturoznawców, który został przemianowany na Zlot Młodych Badaczy Kultury. Chcemy przez to podkreślić, że nasze zaproszenie dotyczy przede wszystkim wspólnego przedmiotu badań, nie zaś konkretnej metody czy dziedziny nauki.

Dzięki współpracy z Katedrą Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w trakcie konferencji odbędzie się wernisaż studentów kierunku. Mediacja Sztuki to nowatorski kierunek kształcenia artystów - praktyków i teoretyków - krytyków, kuratorów sztuki, którzy zainteresowani są podejmowaniem dialogu w obszarze współczesnej sztuki i humanistyki. Zainicjowana współpraca ma na celu integrację środowiska artystycznego z badaczami kultury. Żywimy przekonanie, że III Zlot Młodych Badaczy Kultury stanie się przyczynkiem do podejmowania artystyczno-naukowych działań w przyszłości. Więcej informacji na temat wrocławskiej Mediacji Sztuki można znaleźć na stronie: http://www.asp.wroc.pl/?module=StaticContent&controller=Main&id=121

Abstrakty proponowanych wystąpień (500-1000 znaków) będą przyjmowane do 20 lutego 2015 r. 
Zgłoszenia prosimy wysyłać poprzez formularz zawarty na stronie http://zlotkultury.weebly.com/

W razie pytań prosimy pisać na adres zlotkultury@gmail.com

Termin konferencji: 20-21 marca 2015 r.

Miejsce konferencji: Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności (nowy budynek ASP we Wrocławiu), ul. Traugutta 21, Sala Audytoryjna, IV piętro – sala 410.

Koszt udziału (czynnego) w konferencji: 40 zł

Pozostali organizatorzy: Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, Instytut Kulturoznawstwa, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

Patronat: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich   Partnerzy:
Katedra Mediacji Sztuki - Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

zamieścił: Tomasz Niedziółka

Pliki do pobrania

zgłoszenie na konferencje .pdf
pdf, 119.57 KB
zgłoszenie na konferencje .pdf

czas

Pozostałe aktualności