Przejdź do treści

Cybińska’15. KONTEKSTY

Ogłoszenie
Opublikowano 05 Maj 2015
Cybińska KONTEKSTY'15

Krystyna Cybińska. Artystka, legenda ceramiki, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W tym roku obchodzi 60-lecie pracy artystycznej.

W mia ART GALLERY, na wystawie zatytułowanej „Konteksty", zaprezentowane będą wysublimowane formy ceramiczne w objęciach autorskich szkliw. Ich estetyczną maestrię uwypuklają ekspozycyjne zestawienia, relacje kształtów, ich proporcji, wzajemnych napięć. W galerii zagoszczą rzadko pokazywane lub zupełnie nowe dzieła sztuki ceramicznej – efekty współdziałania talentu, wyobraźni, nowatorskich idei, konsekwencji, wieloletniego doświadczenia i wiedzy - formy naczyniowe: małe i wielkie, misy, butle, formy organiczne, wazony, amfory i ogrodowe rzeźby, dopełniane kolorem i strukturą szkliw. 

Jak pisze Agata Saraczyńska „Prof. Krystyna Cybińska od wielu lat jest pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych, nauczycielem i mistrzem wielu pokoleń ceramików. Jej ozdobne i zupełnie niepraktyczne butle, misy i wazony to samoistne, mistrzowskie dzieła sztuki harmonijne i urodziwe.(..)" „Są to w większości naczynia wysublimowane formalnie, o proporcjonalnych kształtach i urodziwych kolorach. Nie muszą one niczemu służyć, są kwintesencją elegancji i piękna, co dostrzegali przez lata jurorzy wielu prestiżowych konkursów światowych."

Krystyna Cybińska nie tylko stworzyła niepowtarzalny styl, ale też wyznaczyła nowe kierunki kolejnym pokoleniom ceramików, udowadniając, że ceramika ma, oprócz użytkowej, również niezwykle artystyczną, ulotną i wyjątkowo poetyczną stronę.

KRYSTYNA CYBIŃSKA

Urodzona w Dakowach Suchych w Poznańskiem w 1931 roku. 

Studiując we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 1946- 1954 należała do grona jej pierwszych studentów. 

Już w trakcie studiów podjęła decyzję o nauce ceramiki w nowopowstałej pracowni profesor Julii Kotarbińskiej. Po dyplomie została jej asystentką (1954). 

Uczelnia wrocławska do dzisiaj jest jedyną w Polsce wyższą uczelnią artystyczną, która posiada w swojej strukturze Wydział Ceramiki i Szkła, kształcący w zakresie projektowania 

i działań artystycznych w tych obu tworzywach.

Krystyna Cybińska, na stale związana z wrocławską uczelnią, obecnie Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, miała znaczący wpływ poprzez swoją pracę twórczą oraz pedagogiczną na rozwój i charakter ceramiki artystycznej w Polsce. 

Wykształciła liczne grono adeptów ceramiki. Wśród jej absolwentów i wychowanków są obecni wykładowcy Katedry Ceramiki wrocławskiej Akademi: Adam Abel, Katarzyna 

Koczyńska - Kielan, Przemysław Lasak, Krzysztof Rozpondek, Bożena Sacharczuk. 

Była czterokrotnie kierownikiem Katedry Ceramiki w latach 1983-1990, prodziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła (1981-1983).W 1993 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. 

Do najważniejszych osiągnięć artystki należą: srebrny medal AIC w Pradze w 1962 roku,

I nagroda i złoty medal I Międzynarodowej Wystawy Ceramiki Tworzywo ceramiczne w sztuce współczesnej w Sopocie w 1970, złoty medal i nagroda AIC 35 Międzynarodowego Konkursu Ceramiki Artystycznej w Faenzie w 1977 roku.

Od roku 2001, jako emerytowany profesor nadal jest czynna zawodowo, uczestniczy w wystawach oraz prezentacjach środowiska wrocławskiego ciesząc obecnością swoich prac liczne grono wielbicieli i kolekcjonerów jej sztuki. W 2007 jej indywidualna wystawa w Galerii BWA Ceramika i Szkło we Wrocławiu uhonorowana została przez ZPAP tytulem Wystawy roku . W 2012 roku miała miejsce retrospektywna prezentacja monograficzna Wyrobisko w Karkonoskim Muzeum w Jeleniej Górze, na której artystkę uhonorowano Orderem Złotej Gloria Artist.

Obszar zagadnień, którym Krystyna Cybińska, zaliczana dziś do grona najwybitniejszych polskich twórców ¹, przez lata konsekwentnie poświęca swój talent, uwagę i pasje to forma plenerowa oraz kameralna, dla których punktem wyjścia jest materia ceramiczna oraz autorskie szkliwa.

Formy naczyniowe o syntetycznym, doskonałym kształcie, których powierzchnię powlekają autorskie szkliwa; obiekty plenerowe, ceramiczne kamienie, raz monumentalne o charakterze obelisku, budujące mury i stoły, innym razem mała forma rzeźbiarska, delikatne otoczaki, na których powierzchni szkliwa krystaliczne tworzą naturalne krajobrazy; kompozycje reliefowe, w których Krystyna Cybińska wykorzystuje urodę biskwitowej porcelany czy szorstkiej gliny - są to jednoznacznie rozpoznawalne artefakty jej sztuki. 

Eksperymenty formalne prowadzone w latach 70-tych dotyczące form naturalnie kształtowanych [ za A. Pawłowski] wyznaczyły trendy w projektowaniu przemysłowym, które są kontynuowane do dziś.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

¹ B. Banaś, Krystyna Cybińska, Wrocławskie Środowisko Artystyczne, Wrocław 20008

CYBIŃSKA'15. KONTEKSTY

9 maja - 23 maja 2015

mia ART GALLERY

ul. Św. Mikołaja 61-62

galeria czynna: wt.-sob. 12-18

Organizator wystawy: mia ART GALLERY, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Partnerzy wystawy: SleepWalker Boutique Suites, Viper Solutions, Gephard Group, Fabryka Sensu, Dom i Wnętrze, Domosfera 

__________________________

Zamieściła: Anna Zielińska

Pozostałe aktualności