Przejdź do treści

„Cross one's mind”

Ogłoszenie
Opublikowano 29 Maj 2015

Fotorelacja z wystawy Elżbiety Leszczyńskiej-Szlachcic i Adama Grudnia

W dniu 14 maja 2015 roku w Galerii Neon we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy „Cross one's mind" as. Elżbiety Leszczyńskiej-Szlachcic i doktoranta Adama Grudnia. Za tytułem wystawy kryła się idea lub myśl, która pojawia się mimowolnie (cross one's mind – przychodzić na myśl). 

- Cross - dośrodkowanie, krzyż, krzyżak, skrzyżowanie
- mind - głowa, intelekt, inteligencja, mentalność, myśl

Realizacje rzeźbiarskie znacząco różniły się od siebie. Prace E. Leszczyńskiej-Szlachcic nawiązywały do tradycji minimalistycznej, w której nie ma miejsca na zbędną narrację. Inspiracją do stworzenia instalacji była surowa przestrzeń galerii, wytyczone piony i poziomy. Być może ustawione obiekty nie potrzebują komentarza, gdyż bronią się same, a obcowanie z nimi powoduje pewne określone doznania.

Groteskowe obiekty A. Grudnia były przyczynkiem do dalszych badań nad kondycją „pola sztuki" (Ribedau) które rozszerza się lub zawęża w miarę okoliczności. Takim przepracowaniem „pola sztuki" było odniesienie się do wrocławskich krasnali. Wyrzeźbienie krasnala „podobno" jest wyzwaniem dla wrocławskiego rzeźbiarza, dlatego i autor tego tekstu zapragnął mieć w swoim dorobku taką realizację. Na stronie http://krasnale.pl/wszystko-o-krasnoludkach/jak-postawic-krasnala/ czytamy:

„Krasnoludki to bardzo niezależne istoty, które same wybierają sobie miejsce zamieszkania i nikt nie jest w stanie im niczego narzucić, nawet z urzędu :-) Dlatego zawiadamiamy, że każdy zainteresowany ugoszczeniem u siebie krasnala, musi sam postarać się o to, aby wybrany jegomość zamieszkał pod wskazanym adresem. Nie są potrzebne do tego żadne ustalenia z Urzędem Miejskim Wrocławia, jedynie zgoda i chęć właściciela terenu.Kiedy już takową zdobędziecie, musicie znaleźć rzeźbiarza, który zaprojektuje figurkę i ją wykona. Potem wystarczy ją zamontować i dodać do naszej bazy wraz z opisem nowego mieszkańca. I już!"

Tak powstał krasnal o imieniu „Innowałek" – malarz pokojowy, który zamalowuje inne krasnale – symbole ruchu „Pomarańczowa Alternatywa". Tak jak kiedyś "Pomarańczowa Alternatywa" wyrażała sprzeciw wobec ówczesnego systemu PRL, tak dzisiaj „Innowałek" dokonuje rozliczenia z buntownikami. Oprócz powyższych prac w galerii pojawiły się „Niebieskie ptaki" (A. Grudzień) inspirowane architekturą przestrzeni i skojarzeniem witryny galeryjnej z ekranami akustycznymi. Początkowo galerię miał zdobić jeden „niebieski ptak" (vide: autor tekstu) ale okazało się, że gdzieś tam jest ich więcej...

tekst: Adam Grudzień


Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic - absolwentka ASP we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom w 2010 r. w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej. Obecnie asystentka w tejże pracowni. Artystycznie najbliższa jest jej estetyka Minimal Artu. Punktem wyjścia dla prac jest architektoniczna specyfika przestrzeni.

Adam Grudzień - absolwent ASP we Wrocławiu, na wydz. Malarstwa i Rzeźby. Dyplom w 2013 roku w pracowni prof. G. Jaskierskiej-Albrzykowskiej. W latach 2011-13 był kuratorem Galerii MD_S, a obecnie doktorant na macierzystej uczelni. Interesuje się rzeźbą, malarstwem, akwarystyką i hodowlą dziwnych myśli.

_______
informacja: Adam Grudzień, zamieścił: Leszek Sołtys 

Pozostałe aktualności