Przejdź do treści

COŚ MIŁEGO DLA OKA...

Ogłoszenie
Opublikowano 26 cze 2012

Katedra Rysunku zaprasza na fotorelację z 7 wystawy rysunku.

Zapraszamy serdecznie na siódmą wystawę rysunku pracowników Katedry Rysunku w Muzeum Powozów w Galowicach.

Uczestnicy wystawy: Janusz Merkel, Piotr Kielan, Anna Kramm, Marlena Promna, Piotr Tyszkowski, Łukasz Huculak, Bogna Kozera, Przemysław Pintal, Krzysztof Wałaszek, Łukasz Morawski, Daria Milecka.

Wystawa rysunku w Galowicach to najświeższy i bardzo delikatnie zaznaczony incydent w serii wystaw organizowanych przez Katedrę Rysunku Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akadamii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dość szczególne i wymagające wnętrze Galowickiego Muzeum i przedwakacyjna atmosfera miały wpływ na skromny lecz swobodny i zróżnicowany charakter tej ekspozycji. Nie było ambicją kuratora wystawy, prof. nadzw. Janusza Merkla nic innego, jak zgromadzić kolekcję prac, które miały być odpowiedzią na hasło: RYSUNEK. Rysunek pojmowany dość szeroko, czasem przyjaźnie wstępujący na tereny zajmowane przez malarstwo, fotografię czy inne formy aktywności twórczej w obrębie sztuk wizualnych. 

 Nieomal wszyscy rysują, każdy artysta „coś" rysuje. RYSUNEK, jak wiemy, to o wiele więcej niż język linii i kreski; na pewno nie jest pozycją w podgrupie działań malarskich czy graficznych. Przyjęło się zaliczać rysunek do najbardziej intymnych praktyk artystycznych. Bywa nieujawniany, pomijany w prezentacjach autorskich, podczas gdy często jest szczególnie osobisty i być może właśnie dlatego nie zawsze na pokaz. Mimo że wykonywany często środkami z poza klasycznego warsztatu rysowniczego, wciąż opiera się na pozostawianiu najprostszych śladów, pisaniu znaków ręką uzbrojoną w myśl.

 Wystawę organizuje Katedra Rysunku powołana w 2008 r. na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu i jest to dziewiąta wystawa organizowana przez Katedrę Rysunku, w tym siódma, wspólna ekspozycja prac twórców naszej Katedry. Aktywność wystawiennicza Katedry to wysiłek nawiązania do wspaniałej tradycji rysunku we Wrocławiu: właśnie we Wrocławiu rysunek, a co za tym idzie – myślenie skrótem, myślenie analityczne, redukcyjne zajmowało od dawna szczególnie ważną pozycję. Jego wartość znali i strukturaliści i artyści z kręgu sztuki pojęciowej. Właśnie w naszym mieście odbywał się chyba najciekawszy w Europie, zwłaszcza w ostatnich jego edycjach, przegląd rysunku współczesnego – Międzynarodowe Triennale Rysunku. Jego kontynuacja (w postaci zawężonej programowo i ideowo) – Międzynarodowy Konkurs Rysunku - to w dalszym ciągu ważna impreza rysunkowa, odbywająca się we Wrocławiu. Jednym słowem, istnienie RYSUNKU, myśli rysunkowej tu, we Wrocławiu, domaga się szczególnych starań. Wystawa w Galowicach, mimo iż niewielka, wpisuje się w logikę podejmowanych przez Katedrę Rysunku działań.

tekst : dr hab. Przemysław Pintal

kurator wystawy: dr hab. Janusz Merkel

info: Marlena Promna

Pozostałe aktualności