Przejdź do treści

"To co jest" , " Suma wszystkich błędów"

Ogłoszenie
Opublikowano 21 lis 2016

Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych AS w Szczecinie, zaprasza na spotkanie z Ewą Zarzycką i Marcinem Mierzickim z Katedry Mediacji Sztuki ASP we Wrocłąwiu

Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych zaprasza na spotkanie z Ewą Zarzycką i Marcinem Mierzickim.


23 listopada, godz. 18:00
Spotkanie z Ewą Zarzycką "To Co Jest"
i Marcinem Mierzickim "Suma Wszystkich Błędów"
Akademia Sztuki w Szczecinie, Sala Teatralna „Czarna"

24-25 listopada, godz. 09:00
Warsztaty z Ewą Zarzycką
Centrum Przemysłów Kreatywnych, sala 008
Zapisy na warsztaty: rzezbamultimedia@gmail.com


Ewa Zarzycka

WARSZTATY - PROGRAM – ZARYS OGÓLNY

TO CO JEST
tu i teraz

Tytuł warsztatów „TO CO JEST" sugeruje, że będziemy pracować z tym „co jest", korzystać z tego „co mamy", czym dysponujemy w danej sytuacji, w danym czasie, w danej chwili. Czyli na przykład z zasobów swej pamięci, wiedzy, wyobraźni ale i z ograniczeniami, które każda taka sytuacja powoduje.
Będziemy pracować „TU i TERAZ" - ten podtytuł sugeruje, określa czas i miejsce, a jednocześnie sposób pracy. „Tu" określa miejsce, daną przestrzeń. A „teraz" określa czas, próbę określenia nieuchwytnego momentu „teraz" i jednocześnie określa wstępnie obszar „dostępnych środków" - pracujemy „tu i teraz", pracujemy w określonym, krótkim czasie nie rozstrząsając tego „co było" i tego „co będzie" - co może z danego faktu pracy wyniknąć.
Pracujemy metodą „ad hoc". „Tu i teraz", korzystając z tego czym w danym momencie dysponujemy, z tego „co jest".

NAJWAŻNIEJSZE „ELEMENTY" POTRZEBNE DO REALIZACJI WARSZTATÓW :

CZŁOWIEK, ludzie – uczestnicy warsztatów i ich „właściwości",; ich mózg, rozum ,intelekt, wyobraźnia, przyzwyczajenia, skojarzenia, otwartość na doświadczenie, energia itd.
CZAS, w którym to „danym czasie" wszystko będzie się odbywać i który to CZAS będzie jednocześnie „narzędziem", którym będziemy się posługiwać, głównym ograniczeniem i przestrzenią, w której będziemy pracować
PRZESTRZEŃ – wszystko się będzie działo w PRZESTRZENI „TU i TERAZ", przestrzeni wyabstrahowanej, wypreparowanej z dnia codziennego, materializmu i „show biznesu". Przestrzeni idei, myśli, wyobrażeń, skojarzeń ( patrz wyżej ). Niektórzy nazywają ją przestrzenią „bezinteresowności" - ale nie używajmy górnolotnych słów. Bardzo ważny będzie element UMOWNOŚCI, brak tzw. dosłowności.
UMOWNOŚĆ – obowiązywać będą zasady na które się umówimy i będziemy ich dobrowolnie przestrzegać wyzbywając się wszelkiej dosłowności i trywialności. Ważny będzie kontekst, pracujemy naturalnie w kontekście sztuki, ale sam fakt istnienia kontekstu jako takiego jest również niezwykle istotny w całej tej sytuacji.
DOKUMENTACJA – wykonanie DOKUMENTACJI będzie istotnym elementem spotkania warsztatowego, tak samo ważnym jak wszystkie inne elementy tej sytuacji.
ANALIZY i ROZMOWY PODSUMOWUJĄCE – na zakończenie spotkania warsztatowego, po prezentacjach i pokazach odbędą się rozmowy podsumowujące, analizujące. Będzie to jeden z najważniejszych elementów tej sytuacji.

JAK POWINNI SIĘ PRZYGOTOWAĆ UCZESTNICY WARSZTATÓW

Uczestnicy warsztatów „powinni" wejść w sytuację tego spotkania ze świadomością, że będzie przede wszystkim potrzebna ich obecność czyli mózg, rozum, intelekt, wyobraźnia,wrażliwość, energia, skojarzenia, odwaga, determinacja, itd. ( patrz wyżej ) ale również ciało, obecność tzw. „fizykalna", bezpośrednia.
Uczestnicy spotkania „powinni" być zdecydowani na popełnianie błędów, poza tym zaleca się by wszelkie uprzedzenia zostawili w domu.
Uczestnicy spotkania „powinni" również być gotowi na rezygnację z tzw. „najlepszych gotowych pomysłów" i z pokorą ale tak samo silną przekorą wykazać się odwagą, determinacją w wyrażaniu własnego zdania.
Uczestnicy spotkania „powinni" być gotowi na krytykę swoich działań, starać się rzetelnie analizować całą sytuację.

Ewa Zarzycka listopad 2016

Ewa Zarzycka - ukończyła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 80. brała udział m.in. w festiwalach Nieme Kino na łódzkim Strychu oraz w Biennale Nowej Sztuki w Zielonej Górze. W 1989 roku uczestniczyła w wystawie Lochy Manhattanu w Łodzi, a w 1996 w wystawie Kobieta o Kobiecie w Galerii Bielskiej BWA. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, w BWA w Sandomierzu. Występowała w ważnych spotkaniach sztuki performance, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance w Sopocie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi.

Marcin Mierzicki - ur. 1973, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa w 2001 roku. Artysta wizualny, tworzy obrazy, instalacje, obiekty, oraz wideo. Realizuje projekty, które w swojej strukturze prowokują interaktywność i są oparte na działaniach w procesie.Pracuje na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Katedrze Mediacji Sztuki ASP Wrocław.
W twórczości Marcina Mierzickiego punktem wyjścia był obraz, a raczej przekraczanie medium malarskiego w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta porusza się w obszarze działań site specific, często z zastosowaniem nie tylko obiektów, ale również dźwięku . Obecnie wykorzystuje w swoich działaniach prace wideo, wprowadzając analizę medium filmowego oraz śledząc relacje filmowej rzeczywistości i materialnego świata.

Pozostałe aktualności