Było, jest i będzie / Zaginiona sztuka.

Opublikowano 16 wrz 2019

11 września 2019 w Pałacu Morawa podczas wernisażu wystawy, mieliśmy przyjemność zaprezentować efekty pracy naszych gości, biorących udział w III edycji Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Było, jest i będzie organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Trwające od 2 do 12 września Sympozjum odbywało się w tym roku pod hasłem Zaginiona sztuka, co zachęcić miało artystów do refleksji nad problemem – w ogólnym rozumieniu - poszukiwania zaginionych wartości dziedzictwa oraz tradycji kulturowych.

Pałac Morawa wraz z otaczającym go parkiem i ogrodem – miejsce Sympozjum – stał się po raz kolejny – nie tylko przestrzenią wystawienniczą – lecz, w pewien sposób, uczestnikiem spotkania. Tym bardziej, że zamieszkują go spadkobierczynie dawnych właścicieli – Hansa Christopha i Herty von Wietersheim-Kramsta – dwie siostry: Melitta Sallai oraz Thesi von Werner, które przybliżyły gościom Sympozjum burzliwą historię tego miejsca. To tutaj w 1945 roku widziany był po raz ostatni „Portret młodzieńca" Rafaela z 1514 roku – jedno z kolekcji dzieł zagrabionych na terenie okupowanej Polski w czasie drugiej wojny światowej.

Prezentowane podczas wystawy prace uczestników Sympozjum wpisują się w przestrzenie pałacu, przyległych budynków gospodarczych oraz parku. Staraliśmy się – nie naruszając istniejących sytuacji – wejść z miejscem w subtelny dialog. Miejsce Sympozjum to teren związany z niezwykłą historią geologiczną, przyrodniczą, historyczną, społeczną. To teren pogranicza, ciągłych zmian kulturowych i przynależności narodowej. Pałac należy obecnie do Fundacji Św. Jadwigi prowadzącej działalność społeczną i kulturalną.

Zapraszamy na fotorelację z wernisażu (fot. Michał Pietrzak, Magda Grzybowska). W przyszłości udostępniony będzie trzeci tom wydawnictwa „Było jest i będzie" zawierający dokumentację prac z tegorocznego Sympozjum, jak również teksty teoretyków, którzy również byli naszymi gośćmi.

Artyści:

Cezary Wąs

Juliusz Grzybowski

Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Projekt dofinansowany jest przez Miasto Wrocław.

organizator wydarzenia:

Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu