Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 14 lutego o godz. 18:00, w Klubokawiarni Mleczarnia
Ksenogamia to cykl obrazów, który powstał między styczniem a październikiem 2018 roku, i stanowi niejako intymny zapis emocji artystki - i kobiety - związany z macierzyństwem i dojrzewaniem do decyzji o posiadaniu potomka. Inspiracji do powstania cyklu dostarczyły Oli Cały bliskie abstrakcji formy, które odnaleźć można w przyrodzie jak i w zachodzących w niej procesach. Zjawiska, czasami niewidoczne gołym okiem, mające miejsce w przyrodzie są jednocześnie zachwycające, zdumiewające, budzą też jednak lęk. Podobnych emocji doświadcza kobieta, w której najpierw dojrzewa pragnienie dziecka, a później dziecko…
Artystka o wystawie: „Ksenogamia"
„Cykl prac powstał pod wpływem chwili i sprzyjających emocji między styczniem a październikiem 2018 r. Jest próbą ukazania osobistych przeżyć, których doświadcza kobieta zaczynająca myśleć o potomku. Źródłem inspiracji była dla mnie przyroda i procesy w niej zachodzące, z których zawsze chętnie czerpię formy i kolory bliskie mojej wyobraźni. To one w połączeniu z emocjami towarzyszącymi kobiecie dojrzewającej do macierzyństwa stały się przyczynkiem do powstania serii obrazów prezentowanych na wystawie. W sposób abstrakcyjny starają się one ukazać to, co mimo iż niewidoczne na zewnątrz, tkwi we wnętrzu człowieka. Są bez wątpienia dowodem na słowa, które usłyszałam kiedyś od swojej przyjaciółki-artystki, iż „obrazy są nie tylko odzwierciedlaniem artysty, ale również miejsca i czasu, w jakim powstają"." ~ Olka Cała
O artystce
Olka Cała – urodzona w 1983 roku w Siedlcach artystka malarka mieszkająca i tworząca we Wrocławiu. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta w pracowni prof. Leszka Mickosia. W latach 2017-2018 doskonaliła warsztat poprzez uczestnictwo w zajęciach malarskich w pracowni dr Krzysztofa Wałaszka. Od kilku lat z wielką pasją tworzy kompozycje malarskie oparte głównie na nastrojowości i wyrażaniu emocji. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne, ale tworzy również w technice akrylowej i akwarelowej. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, drzewa, ludzie i pejzaże ukazane w abstrakcyjny sposób. Odważnie eksperymentuje z kompozycją i kolorem szukając nowych środków wyrazu. Od 2016 roku jest członkiem kolektywu artystycznego „Grupa Ukryta". Ma na swoim koncie udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Więcej informacji o prejekcie Bryły Platona.
14.02.2019 – 14.03.2019
Wernisaż: 14.02 (czwartek), godzina 18.00
Klubokawiarnia Mleczarnia
Włodkowica 5 | Wrocław
www.galeriaplaton.pl
zamieściła AZG