Bronisław Wolanin, Ceramika i rysunki

Opublikowano 23 lis 2018

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 4 grudnia 2018 o godz. 13:00.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Bronisława Wolanina, wybitnego absolwenta PWSSP we Wrocławiu (obecna ASP), twórcę współczesnego stylu w kamionce bolesławieckiej oraz wieloletniego głównego projektanta w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu.

Wernisaż wystawy „Bronisław Wolanin. Ceramika i rysunki", 4 grudnia, godz. 13:00, Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności ASP Wrocław, ul. Traugutta 19/21, hol na parterze (przy gablotach).

------

Bronisław Wolanin (ur. 1937 r. w Bełżcu, zm. 2013 r. w Bolesławcu) – artysta ceramik, autor naczyń użytkowych i unikatowych oraz rysunków, twórca współczesnego stylu w kamionce bolesławieckiej. Wprowadził do produkcji nowe kształty, szkliwa i wzory niezwykle popularne w Polsce oraz za granicą, członek ZPAP (Okręg Wrocławski), laureat wielu nagród na wystawach polskich i zagranicznych. W l. 1951-1956 uczęszczał do Liceum Plastycznego w Zamościu. W 1962 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu, w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako nauczyciel ceramiki z młodzieżą w bolesławieckiej Zasadniczej Szkole Zawodowej. W 1964 r. objął stanowisko kierownika artystycznego i projektanta Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu. W roku 1975 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 1980 r. objął stanowisko dyrektora artystycznego w nowo powstałych Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec" współpracując przy uruchamianiu i przebranżowieniu Zakładów. Od 1985 r. ponownie objął stanowisko kierownika artystycznego i głównego projektanta w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu. Z tym miejscem związał się na stałe (do roku 2012). W 1988 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W roku 2011 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Swoje prace artysta prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wystawy indywidualne m. in.: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (pierwsza wystawa indywidualna, 1968), BWA we Wrocławiu (1969), BWA w Wałbrzychu (1977), Wystawa ceramiki ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, 1978), „Ceramika artystyczna Bronisława Wolanina" (BWA w Jeleniej Górze, 1979), „Ceramika Bronisława Wolanina" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1981), BWA w Zamościu (1983), BWA w Zielonej Górze (1986), „Ceramika Bronisława Wolanina" (Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Łomży, 1997), „Retrospektywna wystawa ceramiki Bronisława Wolanina z okazji 50-lecia Spółdzielni „Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu" (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2000), „Wystawa ceramiki Bronisława Wolanina" (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań, 2004), „Bronisław Wolanin – ceramika" (Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, 2005), Muzeum Miedzi w Legnicy (2008), Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży (2010), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (2011).

Wystawy zbiorowe m. in.: Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej w Faenzie (Włochy, 1965), „Polska Sztuka Użytkowa" (Moskwa, Ryga, 1969), „Polska Sztuka Współczesna 1945-1973" (Duisburg, Niemcy, 1973), „Ceramicy z Polski" (Vallauris, Francja, 1983), „PWSSP we Wrocławiu 1946-1990" (Galeria „Zachęta", Warszawa, 1990), „Polskie wzornictwo XX wieku" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998), „Rzeczy pospolite – polskie wyroby 1899-1999" (Muzeum Narodowe w Warszawie, 2000), „Ceramika i szkło polskie XX wieku" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2004), „European Ceramic Context" (Bornholm, Dania, 2006), „Design – Antydesign" (Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2009), „Po setce" (Wystawa Jubileuszowa z okazji 100-lecia ZPAP, BWA we Wrocławiu, 2011), Benefis Bronisława Wolanina w BWA w Jeleniej Górze (2012), Biennale Mistrzów Ceramiki imienia Bronisława Wolanina (Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wspólnie z Fundacją Unikat, 2013), „Kolekcja, czyli Pasja" (Instytut Polski w Pradze i Bratysławie, 2014).

Prace Bronisława Wolanina w zbiorach m. in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowe w Legnicy, Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, Everson Museum of Art (Syracuse, USA), Akademia Cravatica w Zagrzebiu, Muzeum Ceramiki Współczesnej w Buenos Aires.

info: K. Wiktor

zamieściła AZG