Przejdź do treści

A better society project

Ogłoszenie
Opublikowano 15 paź 2013
A better society project Soni Rolak

Katedra Mediacji Sztuki zaprasza na wykład autorski Soni Rolak, w czwartek 24.10.2013, o godz.12.00, w sali audytoryjnej (410) w Centrum Sztuk Użytkowych - Centrum Innowacyjności Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21.

Współczesne społeczeństwo zatraciło zdolność wyobrażenia sobie jasnej przyszłości dla przyszłych pokoleń. Od 1960 roku nie było żadnych wielkich rewolucji kulturalnych ani utopijnych teorii, które pozwoliłyby nam myśleć nie tylko o „tu i teraz", i wyłącznie o sobie. Nie ma postępu; zastąpił go ruch w przeciwnym kierunku.

Sporadyczne ruchy rewolucyjne żyją krótko lub przybierają postać bezlitosnych wojen (Arabska wiosna), straconych apeli (Occupy Wall Street, protesty ekologów). Ich pozytywna energia nie jest w stanie rozpalić ludzkości na długo.

Przyszłość wydaje się ponura i zmierzająca do katastrofy. Przypuszcza się, że globalizacja i ekspansja demograficzna zaszkodzi już i tak nadwątlonemu rynkowi pracy, a zmiany klimatyczne zmienią świat w pustynię. Nadciąga głód i pragnienie dla mas. Wszystko to wydaje się jeszcze bardziej przerażające z powodu biernego społeczeństwa i jego oczekiwania na katastrofę.

Kilka ostatnich lat fatalnego porządku polityczno-ekonomicznego, który zastąpił starą demokrację i rozprzestrzenił się po całym świecie, wspomaga kapitalizm. To on oddala klasy społeczne od siebie i spycha na margines tych, którzy żyją z pracy własnych rąk, a innym pozwala bogacić się w nieprzyzwoity sposób. Pieniądze, które pochodzą z pieniędzy, a nie z produkcji, są pustym kapitałem i przyczyniają się do upadku naszej demokracji. Taki system zmierza wprost do totalitaryzmu.

"Co jest do zrobienia?" zapytał Josef Beuys na wieść o energii atomowej w 1984 roku. Jego odpowiedź dotyczyła narodzin nowej technologii. Dziś sposobem na nową rzeczywistość jest sztuka. Możemy wyobrazić sobie poprawę naszego społeczeństwa i przyszłych pokoleń, jeśli tylko zaczniemy znowu marzyć i używać na powrót naszej wyobraźni.

To jest właśnie cel warsztatu. Autorka poprosi studentów do korzystania z bogactwa sztuk wizualnych, żeby stworzyć nową myśl społeczną, utopie: realistyczne i architektoniczne, które przewidują lepsze społeczeństwo. Praca dotykać będzie warstwy dzieł sztuki, planu wystawy, makiety architektonicznej lub wyrazi się w dowolnej formie.

Po wykładzie odbędą się warsztaty dla studentów Mediacji Sztuki w sali 409.

Zapraszamy.

Tłumaczenie: Agnieszka Kłos

Pozostałe aktualności