Belgijski artysta Frederik Rombach w Katedrze Szkła

Opublikowano 10 gru 2019

Masowy Konsumpcjonizm - drugie życie szkła z odzysku w połączeniu z kalkomanią

W dniach 10-13 grudnia gościmy w Katedrze Szkła belgijskiego artystę szkła Frederika Rombacha, tworzącego szklane obiekty ze szkła z recyklingu, komentujące kondycję naszego społeczeństwa i środowiska naturalnego. Swoje doświadczenie zdobywał w hutach szkła w krajach afrykańskich, Kaliforni i Holandii. Twórca poprowadzi warsztaty kreatywne z grupą studentów dotyczące ponownego wykorzystania szklanego odpadu w procesie kreacji. Studenci zostali zaproszeni do eksplorowania tematu konsumpcjonizmu, korzystając z technik roll-up i fusingowej, oraz technik na zimno i kalkomanii.

W ramach wizyty zaplanowany jest również otwarty wykład na temat alternatywnych ekologicznych metod pracy ze szkłem na przykładzie Rombachs Glass Studio - 12 grudnia o godzinie 12:30 w sali wykładowej 410 w budynku CSUICI.

Artysta mówi o sobie:

"Całą moją pracę wykonuję ze szkła odpadowego. Z mojej perspektywy bardzo trudno byłoby mi przekazać swoje przemyślenia na temat naszego społeczeństwa i środowiska naturalnego w inny sposób. Założone przeze mnie studio Rombachs dąży do bycia w pełni ekologicznym, nie tylko w zużyciu materiałów, ale także w zużyciu wody i energii. Chodzi nie tylko o tworzenie rzeźb podnoszących świadomość społeczeństwa i wpływających na nasze postrzeganie, ale o współpracę, która ma sens na jak największej liczbie poziomów. Dążymy do tego, by być lepszą wersją nas samych, we wspólnocie." www.rombachs.com

Studenci biorący udział w projekcie:

Joanna Bujak, Brygida Czechura, Beata Dołęga - Kozierowska, Natalia Dzidowska, Daria Jakubczyk, Natalia Komorowska, Emilia Marcjasz, Karol Nagórski

info: koło naukowe Katedry Szkła Poziom2, as.Agnieszka Bar

zamieściła: Kalina Bańka