Serdecznie zapraszamy na wystawę najnowszych prac ceramicznych prof. Krystyny Cybińskiej pt. Barwy Materii, która trwać będzie od 29 września do 10 października 2017 w Galerii Neon, CSU.CI. przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu.
Zapraszamy takze na uroczysty finisaz wystawy, który odbedzie sie 10 pazdziernika (wtorek) o godz. 16:00.
Wystawie towarzyszyc bedzie prezentacja tkanin artystycznych autorstwa prof. Wojciecha Sadleya oraz Kamila Hali.
***
Artystka, legenda ceramiki, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, zaliczana do grona najwybitniejszych polskich twórców zaprezentuje swoje najnowsze prace w Galerii Neon.
Na wystawie obejrzymy prace ceramiczne dopełniane kolorem szkliw – wazony, amfory, misy, stoły oraz formy księżycowe – w których walory rzeźbiarskie łączą się z malarskimi. Prace prof. Cybińskiej noszą w sobie ślady najdawniejszych ceramicznych tradycji z kręgu kultury śródziemnomorskiej, a także głęboką fascynację naturą. W tych pozbawionych dekoracyjnych elementów formach o zwartej bryle i doskonałych proporcjach artystka zdradza swój rzemieślniczy kunszt i niespotykaną świadomość ceramicznej materii.
Prof. Krystyna Cybińska (ur.1931) przyjechała do Wrocławia z Poznania, a swą artystyczną przygodę rozpoczęła w 1949 roku w gronie pierwszych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Swoje umiejętności rozwijała pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej, a po dyplomie została jej asystentką. Odtąd na wiele lat związała się z wrocławską uczelnią pełniąc rozmaite funkcje : kierownika Katedry Ceramiki (czterokrotnie w latach 1983-1990), a także prodziekana Wydziału Ceramiki i Szkła (1981-83).
Krystyna Cybińska jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, członkinią Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Académie Internationale de la Céramique d'Art (AIC) w Genewie. W 2012 roku została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis za wkład w kulturę narodową.
Prace prof. Krystyny Cybińskiej znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ariana w Genewie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze i Muzeum Ceramiki w Siklos.
Prof. Wojciech Sadley (ur. 1932) studiował w Wyższej Szkole Muzycznej a następnie na Wydziale Architektury Wnętrz (dyplom w 1954 r.) oraz na Wydziale Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1959 r.). Uprawia malarstwo, rysunek, collage, tkaninę unikatową i eksperymentalną, kompozycję przestrzenną. Jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Kamil Hala (ur.1988) projektant, właściciel autorskiej Pracowni Krawiectwa Artystycznego we Wrocławiu. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na kierunku wzornictwo, specjalność projektowanie ubioru. Laureat wielu międzynarodowych nagród, współpracujący z czołowymi polskimi stylistami a także angażujący się w akcje charytatywne.
zamieściła A. Zaczek-Gbiorczyk