Na wernisaż (z koncertem na pozytywie organowym i projekcją filmów) zapraszamy 25 stycznia w sobotę o godzinie 17.00.
9 czerwca 1976 roku spłonęło wnętrze Bazyliki świętej Elżbiety we Wrocławiu z bezcennymi barokowymi organami Michaela Englera. Wrocław poniósł niepowetowaną stratę. Decyzja o odbudowie zapadła w 2018 roku, a potrwa do 2021 roku.
W czerwcu 2019 roku Andrzej Kriese stworzył przy ulicy Sokolniczej pracownię rzeźby. W pierwszym etapie zmagano się ze żmudnymi zadaniami badawczymi sfinalizowanymi przestrzenną makietą prospektu organowego w skali 1:10. Obecnie można ją oglądać w jednej z kaplic bazyliki świętej Elżbiety. Zadaniem makiety była nie tylko fizyczna wizualizacja organów, ale przede wszystkim zbadanie relacji pomiędzy poszczególnymi elementami rekonstruowanego instrumentu, tak aby odpowiadały one archiwalnej dokumentacji fotograficznej.
Organmistrz zaprosił do współpracy bardzo młodych artystów specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuki, wrażliwych na otaczającą ich rzeczywistość, potrafiących także odnaleźć się w złożonych realiach baroku. Zespół realizuje największe na świecie dzieło sztuki organowej po II Wojnie Światowej. W Atelier pracują wychowankowie i kontynuatorzy tradycji wrocławskiego środowiska artystów plastyków, dzięki czemu instrument wizualnie i duchowo pozostanie wrocławski.
Na wystawie pokażemy zwęglone w pożarze trzy figury aniołów, spalony kartusz, miniaturowe figury makiety prospektu organowego, rysunki i projekty, gotowe drewniane i pozłocone fragmenty przyszłego prospektu organowego, stół stolarski i odrobinę narzędzi z ulicy Sokolniczej.
Wystawa jest opowieścią o wyjątkowości naszego miasta, o organmistrzu i mistrzu organizacji - Andrzeju Kriese, o młodych ludziach, którzy swój los związali z Wrocławiem. O unikalnym dziele sztuki, które powstaje na naszych oczach. Odbudowę organów bazyliki świętej Elżbiety finansuje Wrocław Miasto Spotkań.
Wystawa trwa od 9 stycznia 2020 roku. Zakończenie 30 stycznia.
info: Marek Stanielewicz
zamieścił: Tomasz Niedziółka