Przejdź do treści

Aleksandra Szalbot "Moje DESIDERATA"

Ogłoszenie
Opublikowano 27 lut 2013

Wernisaż odbędzie się 1.03.2013 r. o godz.17 w Galerii Akademia Nova

Galeria – pracownia Akademia Nova zaprasza na wernisaż wystawy rysunku Aleksandry Szalbot „Moje DESIDERATA", który odbędzie się 1.03.2013 r. o godz.17. Ekspozycja czynna do 27.03.2013 r.

Autorka wystawy jest studentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni rysunku prof. Piotra Kielana i as. Marleny Promnej. Na ekspozycję składają się rysunki, dla których – jak mówi sama artystka – inspiracją był opublikowany w 1927 r. wiersz mało znanego amerykańskiego poety Maksa Hermanna. Utwór ten to tekst o szczęściu, ludzkiej dobroci i pęknie świata nie tylko nazwany przez Jana Pawła II „niezwykłym przesłaniem zrodzonym z ducha ekumenizmu i tolerancji", lecz również niezmiernie popularny i cieszący dużym zainteresowaniem w ruchu hippisowskim.

Każdej z dwunastu wskazówek, dotyczących życia ludzkiego – jakie znalazły się w wierszu – Aleksandra Szalbot postanowiła przyporządkować ekwiwalent wizualny w postaci rysunkowego wizerunku zwierzęcia. Jak sama przyznaje, tym sposobem nie tylko starała się osłabić patos wypowiedzi poetyckiej Hermanna, lecz również znaleźć własne odniesienie do prawd życiowych przez niego sformułowanych. W efekcie powstał cykl niezwykle oryginalnych, modelowanych precyzyjną i subtelną kreską rysunków przedstawiających m.in. kurę, owcę, rybę, psa, a także lamę. Ta ostatnia kojarzy się artystce z „próżnością", co na pewno nie jest skojarzeniem oczywistym czy stereotypowym. Podobnie rzecz ma się także w przypadku pozostałych zwierząt, o czym będzie można przekonać się, oglądając wystawę Aleksandry Szalbot.

W rysunkach zrealizowanych przez młodą artystkę zachwyca przede wszystkim perfekcja ich wykonania. By ją osiągnąć autorka musiała poświęcić każdej z prac wiele czasu, co – jak twierdzi ona sama – przywiodło ją na granicę kontemplacji.

Obcując z rysunkami Aleksandry Szalbot my – widzowie, mamy zatem szansę prześledzić efekt zderzenia słów poetyckich z kompozycjami wizualnymi, na których styku rodzą się nowe, przebogate obszary znaczeniowe odczytywane indywidualnie przez każdego z nas.

Ewa Han

informacja: M.P

Pozostałe aktualności