Przejdź do treści

“Aesthetics and Bias - Polish Israeli Art Student Meeting” dzień czwarty

Ogłoszenie
Opublikowano 02 cze 2014

Fotorelacja z czwartego dnia warsztatów

„Schwarz die Vergangenheit, Rot (blutig) der Kampf und Golden die Zukunft"

(„Czarną jest Przeszłość, Czerwoną (krwawą) Walka a Złotą Przyszłość")

ROGÓW SOBÓCKI

Mała kto jest dziś w stanie powiązać rodowód obecnych niemieckich barw narodowych z małą, położoną ok. 3 km od Sobótki, wsią zamieszkiwaną przez niespełna 1000 mieszkańców.

Późnym latem 1809 r. na Dolny Śląsk przyjechał 18-letni Theodor Körner (1791-1813), świetnie zapowiadający się niemiecki poeta romantyk, ceniony już wówczas autor sztuk teatralnych. Jego pobyt, a także liczne wyczyny, takie jak zdobycie niewielkiego wzniesienia albo wędrówka górską ścieżką, zostały ówczesnym zwyczajem upamiętnione po jego śmierci kilkoma tablicami. Poza talentem literackim Körner wykazał się za życia niezwykłą odwagą. Po zerwaniu przez Prusy sojuszu z Francją, król Fryderyk Wilhelm III wydał 2 lutego 1813 r. odezwę wzywającą swoich poddanych do walki z Francuzami i wstępowania do ochotniczych oddziałów strzeleckich, tzw. Freikorps. Korpus uformowany pod dowództwem majora Ludwiga von Lützowa był najsławniejszym z nich. W jego szeregi ochoczo wstępowała wrocławska młodzież uniwersytecka. Adiutantem dowódcy został właśnie Theodor Körner. 27 marca 1813 r. w nieistniejącym dziś kościele ewangelickim w Rogowie Sobóckim odbyła się uroczystość pobłogosławienia "Czarnego Hufca", który wyruszał na pole bitwy. Swój szlak bojowy zakończył w 1814 r. we Francji. Czerń munduru, czerwień wypustek i złoto guzików korpusu stały się potem barwami rewolucyjnych Niemiec. Czarna i złota (oddawana na tkaninie jako żółta) nawiązywały również do barw heraldycznych Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zaś barwa czerwona symbolizować miała dynastię cesarską Hohenstaufów. Tworzą one obecną flagę państwową Niemiec.

W czasie służby wojskowej Körner pisał patriotyczne wiersze, wydane potem w tomie Lira i miecz. Poległ w Meklemburgii w bitwie pod Gadebusch. W Sobótce warto zobaczyć dom, w którym Theodor Körner w 1813 r. stanął na kwaterze. Na jego ścianie znajduje się tablica pamiątkowa. Budynek, będący obecnie atrakcją turystyczną, stoi przy ul. Świdnickiej, pomiędzy Rynkiem a kościołem św. Anny.

polskaniezwykla.pl

zamieścili:

Agnieszka Kłos

Maria Wrońska

Tomasz Niedziółka

Pozostałe aktualności