“Aesthetics and Bias - Polish Israeli Art Student Meeting”

Opublikowano 02 cze 2014
spotkanie izraelskich gość z Rektorem

Fotorelacja z warsztatów w ramach międzynarodowego projektu "Aesthetics and Bias - Polish Israeli Art Student Meeting”

Katarzyna Zarzycka

Aesthetics&Bias in Wrocław.

Dzień pierwszy.

Studenci Bazalel Art&Design Academy przyjechali do Wrocławia przed godziną szóstą rano. Byli bardzo zmęczeni podróżą, więc zabraliśmy ich do swoich mieszkań, gdzie nareszcie mogli odpocząć. Po pierwszym polskim (dla naszych przyjaciół z Izraela) posiłku stawiliśmy się w Sali Senatu ASP we Wrocławiu, gdzie czekał na nas Pan Rektor Piotr Kielan wraz z Panią Katarzyną Kielan, Adiną Bar-On, Tomaszem Opanią, Marią Wrońską, Barbarą Ludwiczak i Maciejem Ignaczakiem. Po raz pierwszy po dwumiesięcznej rozłące zobaczyliśmy się wszyscy. Profesorowie i studenci. Po krótkim, oficjalnym powitaniu, Rektor zaprosił nas na obiad w szkolnym bufecie. Izraelczycy byli zachwyceni pierogami. Po obiedzie wyruszyliśmy poznawać Wrocław, przede wszystkim jego wyspy. Przeszliśmy więc przez Most Pokoju i wzdłuż rzeki, by zatrzymać się przy Budynku Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie rozmawialiśmy o studiach teologicznych, zawodzie katechety, edukacji religijnej w szkołach i wielu pochodnych tematach, które fascynowały naszych gości i były im zupełnie obce. Następnie rozmawialiśmy o historii Wrocławia, o ziemiach odzyskanych i tych odebranych, opowiedzieliśmy im o rozbiorach, o wojnie. Znaleźliśmy wiele powiązań między naszymi państwami. W Katedrze św. Jana Chrzciciela mieliśmy chwilę na zadumę, Izraelczycy poddali się sakralnemu klimatowi wnętrza tej świątyni, wypytywali nas o jej historię i ogółem o architekturę sakralna w Polsce. Wielkim powodzeniem cieszył się też sklep z dewocjonaliami, gdyż była to dla nich rzecz zupełnie nowa. Kościół św. Piotra i Pawła zachęcił nas do wejścia wydobywającym się z jego wnętrza dziecięcym śpiewem. To dzieci przygotowywały się do Pierwszej Komunii Świętej. Największą ciekawością w tym miejscu wykazywała się sama kreatorka warsztatów Adina Bar-On, chciała znać dokładne tłumaczenie słów piosenek, proces przygotowywania się do Pierwszej Komunii i związane z tym obowiązki. Kolejnym przystankiem był Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku, gdzie szukaliśmy cech wspólnych z innymi zobaczonymi tego dnia świątyniami. Po wyjściu z kościoła przeszliśmy spacerem na Wyspę Słodową, gdzie podziwialiśmy dobrze nam znaną, sławną rzeźbę „Arena" Jerzego Beresia, Wrocławscy profesorowie opowiedzieli historię i kontekst tego dzieła, a studenci z Izraela byli nią zafascynowani. Z Wyspy Słodowej przeszliśmy w stronę rynku. Wieczorem spotkaliśmy się w Kuchni znajdującej się w CSU ASP we Wrocławiu, która przez następne 10 dni stanowiła naszą główną bazę. Zjedliśmy przygotowaną przez nas poprzedniego dnia kolację, po której długo wspólnie dyskutowaliśmy na temat tego, co dziś widzieliśmy.

zamieścili: Maria Wrońska Agnieszka Kłos Tomasz Niedziółka