Przejdź do treści

8. Festiwal Malarstwa

Ogłoszenie
Opublikowano 21 kwi 2023
and

Zapraszamy na 12 wystaw prezentujących prace znakomitych Artystów–Dydaktyków, Studentów oraz Doktorantów związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Nie zabraknie również Gości z zagranicy. 

Organizator: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Dyrektor artystyczny: Sonia Ruciak

8. Festiwal Malarstwa - grafika promująca

Harmonogram wystaw

29.04–27.05.2022

8. Festiwal Malarstwa

Promocja w Gablotach na ul. Świdnickiej

Miejsce: Gabloty | ul. Świdnicka (vis a vis Hotelu Monopol)
Wystawa znalazła się w programie Międzynarodowej Nocy Muzeów, która odbędzie się 20.05.2023 r.

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Malwina Gaj, Marcelina Groń, Łukasz Huculak, Joanna Jamrozińska, Anna Kołodziejczyk, Anna Kramm, Janusz Merkel, Daria Milecka, Kamil Moskowczenko, Marlena Promna, Wojciech Pukocz, Sonia Ruciak, Patrycja Sap, Piotr Saul, Norman Smużniak, Anna Szewczyk.

10–20.05.2023

Wielkie piękno

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Centrum Kultury Czasoprzestrzeń | ul. Tramwajowa 1–3, Wrocław
Kuratorzy: Krzysztof Skarbek, Piotr Saul
Finisaż: 20.05.2023 godz. 18.00
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 15.00–22.00

Na powierzchni blisko 2500 m2, w jednej z hal Centrum Kultury Czasoprzestrzeń zaprezentujemy malarstwo wielkoformatowe. W związku z dużą powierzchnią wystawienniczą nie ogranicza nas rozmiar prac. Wystawa ma na celu ukazanie obecnej kondycji malarskiej środowiska artystycznego związanego z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Witamy na wystawie zbiorowej, poświęconej malarzom z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.  Galeria Czasoprzestrzeń we Wrocławiu jest dzisiaj miejscem, gdzie możemy podziwiać wyjątkowe dzieła artystyczne, które powstały podczas długoletniej pracy dydaktyków z tej prestiżowej uczelni.

Prezentowane obrazy to efekt wielu lat ciężkiej pracy, poświęcenia i pasji, jakie włożyli artyści, by ukształtować swój wyjątkowy styl i pokolenia młodych artystów. To także próba ukazania różnorodności stylistycznej i technicznej, jakie prezentują poszczególni autorzy, którzy reprezentują różne pokolenia i kierunki w sztuce.

Wystawa zdominowana jest przez duże formaty, które z jednej strony imponują swym rozmachem i siłą, z drugiej zaś zachwycają subtelnymi detalami i misternymi technikami wykonania. Każde z dzieł ma swoją indywidualną historię i oddaje osobisty styl twórczy autora. Mamy tu do czynienia z różnorodnością motywów i tematów – od expresji , poprzez portrety, aż po abstrakcję.

Obrazy na wystawie pochodzą z różnych okresów twórczości poszczególnych autorów i pokazują ewolucję ich stylu oraz techniki. Możemy zobaczyć, jak z biegiem lat zmieniał się sposób patrzenia artysty na świat, jak jego technika malarska uległa doskonaleniu, a sposoby wyrażania siebie stawały się coraz bardziej wyrafinowane.

Ta wystawa to jednocześnie próba zobrazowania potęgi i piękna Akademii Sztuk Pięknych oraz szacunku dla jej nauczycieli i studentów, którzy tworzą kulturę artystyczną naszego kraju. Mamy nadzieję, że będzie to inspirujące doświadczenie dla wszystkich miłośników sztuki i artystów, którzy zechcą podziwiać te wspaniałe dzieła w tym wyjątkowym miejscu . 

20 maja o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń, Grupa plastyczno-muzyczna, którą prowadzą prof. Krzysztof Skarbek i dr Piotr Saul z przyjaciółmi Połykacze Pereł z Odry, zaprezentują przedstawienie muzyczne pt. Brzmienie malarstwa.

 

Uczestnicy wystawy: Marta Borgosz, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marek Jakubek Wingloter, Joanna Jamrozińska, Piotr Kielan, Bogna Kozera, Anna Kramm Marek Kulig, Daria Milecka, Patrycja Mikołajczak, Sylwia Mucha, Wojciech Pukocz, Andrzej Rafałowicz, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Piotr Tyszkowski.

10–20.05.2023

W formie

Wystawa Studentów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria Łącznik | ul. Tramwajowa 1–3, Wrocław
Kurator: Piotr Saul
Wernisaż: 13.05.2022, godz. 18.00
Finisaż: 20.05.2023, godz. 19.00
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 15.00–22.00

Celem wystawy jest przybliżenie powierzonych studentom zagadnień, które mają istotny wpływ na indywidualny rozwój wrażliwości, kształtują świadomość artystyczną każdego z młodych twórców. Prezentowana wystawa jest świadectwem ostatnich miesięcy, ukazującym, że pomimo utrudnień z jakimi przyszło nam się zmierzyć my wciąż pozostajemy „w formie".

Uczestnicy wystawy: Studenci pracowni malarskich.

12–27.05.2023

Odkryty wymiar

Wystawa Artystów–Dydaktyków związanych z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Galeria za Szkłem, Galeria Postument | Plac Polski ¾, Wrocław
Kuratorzy: Marek Kulig, Alicja Pruchniewicz
Wernisaż: 17.05.2022 godz. 15.00
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00

Postrzegany jak dotąd przez nas Świat, to trzy wymiary przestrzeni oraz jeden wymiar czasu Świat określany jako czasoprzestrzeń.

W tę definicję nie włączamy jednak powstałych w ciągu kilkunastu lat koncepcji fizyków, w których argumentowali istnienie nawet 26 wymiarów. Osobliwe wydają się również założenia dotyczące skompaktyfikowanych wymiarów, które sprawiają, że rozmiar Wszechświata w dodatkowych kierunkach staje się mikroskopowy, a w związku z tym jego wymiary nazywane są ukrytymi.

Pokazywanie tego, co niewidoczne, nie dające się wytłumaczyć, przybliża nas do czegoś niemożliwego.

Posługiwanie się przestrzenią przez artystów sprawia, że pogłębiamy własne doświadczanie oraz samoidentyfikację. Tytułowy odkryty wymiar sugeruje istnienie czegoś poznanego, świadomego i dojrzałego. Odwołuje się do poszukiwania wymiaru w przestrzeni, jak również społecznych uwarunkowań percepcji, czy też zmian fizycznych.

 

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Marta Borgosz, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Joanna Jamrozińska, Janusz Jaroszewski, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Bogna Kozera-Radomska, Anna Kramm, Marek Kulig, Patrycja Mikołajczak, Daria Milecka, Sylwia Mucha, Paweł Palle-Lewandowski, Jarosława Pabich-Szmyt, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Andrzej Rafałowicz, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Norman Smużniak, Anna Szewczyk, Marta Szymczakowska, Piotr Tyszkowski, Tomasz Wiktor.

12–27.05.2023

Reality show

Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa

Miejsce: Galeria Neon ASP Wrocław | ul. Traugutta 19
Kuratorzy: Wojciech Pukocz, Sonia Ruciak
Wernisaż: 11.05.2023, godz.17.00
Oprowadzanie kuratorskie: 26.05.2023, godz. 13.00
Międzynarodowa Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00
Bezpłatny warsztat/pokaz: Malarstwo wirtualne: 27.05. 2023 r., godz. 11.0014.00 | prowadzenie: Piotr Saul

Współczesność zalewa obrazami, których nadproduktywność wzmaga się wraz z każdą nową aplikacją pozwalającą dzielić się ze światem osobistym wizualnym doświadczeniem. Sztuczna inteligencja, która poprzez tekstowy wkład wyrzuca terabajty danych ułożonych w oczekiwanym, obrazkowym porządku dokłada nową warstwę w tym wizualnym torcie.

Kiedy pod koniec XIX w. zrodziła się fotografia, natychmiast wieszczono rychły upadek malarstwa. Historia pokazała, jak bardzo mylili się prorocy nowego medium.  Co ciekawe, pojawienie się współczesnych narzędzi, np. sztucznej inteligencji nie powoduje już pochopnego ogłaszania końca sztuki.
Wystawa 
Reality Show, to zbiór malarskich doświadczeń, w których prezentowani artyści odwołują się do świata rzeczywistego. Takiego, w którym autorska interpretacja nie zaciera śladu realności. Może stać się wykładnią świata widzialnego lub realnym odwołaniem, zawsze jednak jest rozpoznawalnym śladem realności.

 

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Marta Borgosz, Jacek Dłużewski, Malwina Gaj, Marcelina Groń, Łukasz Huculak, Joanna Jamrozińska, Janusz Jaroszewski, Joanna Kaucz, Piotr Kielan, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Stanisław Ryszard Kortyka, Marek Kulig, Kamil Moskowczenko, Joanna Pałys, Przemek Pintal, Marlena Promna, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Norman Smużniak, Marta Szymczakowska, Tomasz Wiktor.

12.05–10.06.2023

PJ Forever

Wystawa międzynarodowa

Miejsce: Galeria EXIT | teren Browaru Mieszczańskiego, ul. Hubska 44-48, Wrocław
Kuratorzy: Krzysztof Wałaszek, Milena Lubach, Michał Sikorski
Wernisaż: 12.05.2023, godz.18.00
Wystawa znalazła się w programie Międzynarodowej Nocy Muzeów, która odbędzie się 20.05.2023 r., godz. 18.00–22.00

W dzisiejszym świecie przyjęło się stwierdzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Paweł Jarodzki swoją twórczą postawą temu zaprzeczał. Posiadał nadzwyczajną umiejętność widzenia, rozumienia, reagowania, dziwienia się, stawiania sobie pytań i angażowania się w działanie.

Budował nowe wartości, będąc jednocześnie delikatnym i szorstkim, bezkompromisowym i szanującym zdanie innych. Dla jednych bohatersko broniący praw artystów, dający poczucie bezpieczeństwa w utopijnej walce z przeciwnościami, dla innych profesor, artysta, człowiek oddany sztuce. Paweł był i JEST wciąż z nami! Nauczyliśmy się od niego sposobu myślenia, wrażliwości, odwagi i siły.

Tworząc projekt PJ Forever chcieliśmy podzielić się swoimi wspomnieniami o Pawle Jarodzkim i o oswajaniu Jego nieobecności.

 

Uczestnicy wystawy: Karolina Balcer, Agnieszka Chojnacka, Mirosław Chudy, Ewa Ciepielewska, Pavel Forman, Katarzyna Frankowska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Anastazja Jarodzka, Jerzy Kosałka, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiři Kuděla, Zbigniew Libera, Milena Lubach, Szymon Lubiński, Peter Lysáček, Dominika Łabądź, Agnieszka Mazanek, Iwona Ogrodzka, Tomasz Opania, Jola Ponton, Marek Puchała, Wojciech Pukocz, Tomasz Sikora, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek, Jiři Surůvka, Krzysztof Wałaszek, Jacek Zachodny.

12.05–10.06.2023

PJ Forever cz. II

Wystawa międzynarodowa

Miejsce: Galeria u Kosałki | ul. Ruska 46, Wrocław
Kuratorzy: Jerzy Kosałka, Krzysztof Wałaszek, Milena Lubach, Michał Sikorski
Wernisaż: 12.05.2023, godz.19.30
Międzynarodowa Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00

W dzisiejszym świecie przyjęło się stwierdzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Paweł Jarodzki swoją twórczą postawą temu zaprzeczał. Posiadał nadzwyczajną umiejętność widzenia, rozumienia, reagowania, dziwienia się, stawiania sobie pytań i angażowania się w działanie.

Budował nowe wartości, będąc jednocześnie delikatnym i szorstkim, bezkompromisowym i szanującym zdanie innych. Dla jednych bohatersko broniący praw artystów, dający poczucie bezpieczeństwa w utopijnej walce z przeciwnościami, dla innych profesor, artysta, człowiek oddany sztuce. Paweł był i JEST wciąż z nami! Nauczyliśmy się od niego sposobu myślenia, wrażliwości, odwagi i siły.

Tworząc projekt PJ Forever chcieliśmy podzielić się swoimi wspomnieniami o Pawle Jarodzkim i o oswajaniu Jego nieobecności.

 

Uczestnicy wystawy: Karolina Balcer, Agnieszka Chojnacka, Mirosław Chudy, Ewa Ciepielewska, Pavel Forman, Katarzyna Frankowska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Anastazja Jarodzka, Jerzy Kosałka, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiři Kuděla, Zbigniew Libera, Milena Lubach, Szymon Lubiński, Peter Lysáček, Dominika Łabądź, Agnieszka Mazanek, Iwona Ogrodzka, Tomasz Opania, Jola Ponton, Marek Puchała, Wojciech Pukocz, Tomasz Sikora, Michał Sikorski, Krzysztof Skarbek, Jiři Surůvka, Krzysztof Wałaszek, Jacek Zachodny.

12–27.05.2023

Lounge

Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa

Miejsce: Galeria Sztuka na miejscu | ul. Łaciarska 4, Wrocław
Kuratorki: Anna Maria Kramm, Patrycja Mikołajczak, Sylwia Mucha
Wernisaż: 18.05.2023, godz. 18.00
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00

Współczesny człowiek zmuszony jest do nieustannej adaptacji technologicznej, społecznej czy politycznej. Stojące przed nim wyzwania cywilizacyjne potęgują jednocześnie potrzebę relaksu, który już dawno został wchłonięty przez konsumpcyjną machinę.

Czym więc jest dzisiaj relaks? Czy łatwe jest zwolnienie psychofizyczne, które rozpręży mięśnie przy równoczesnym wstrzymaniu aktywności myśli?

Tytuł wystawy Lounge to oczywiście powszechnie już przyjęty w Polsce anglicyzm, który służy nadaniu bardziej eleganckiego i ekskluzywnego charakteru miejscom przeznaczonym na relaks.

Lounge to punkt wyjścia do artystycznych rozważań o kondycji, roli oraz kształcie współczesnego relaksu oraz jego fizycznych artefaktów: seriali w streamingu, seks-zabawek, osiedlowych spa, play-station w pracy, masowej turystyki, itd.

 

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Marta Borgosz, Jacek Dłużewski, Waldemar Graczyk, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Joanna Jamrozińska, Marek Kulig, Anna Maria Kramm, Paweł Lewandowski-Palle, Michał Marek, Leszek Mickoś, Patrycja Mikołajczak, Daria Milecka, Sylwia Mucha, Jarosława Pabich-Szmyt, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Marta Szymczakowska.

13–27.05.2023

Mosty

Wystawa Artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Aula, Przestrzeń przed Aulą | Plac Polski ¾, Wrocław
Kuratorki: Marcelina Groń, Marlena Promna
Wernisaż: 17.05.2022 godz. 14.30
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00

Wystawa stawia pytania o to, jak w warunkach przesilenia migracyjnego i aktualnych kryzysów radzić sobie z różnicami kulturowymi i odnajdywać obszary wspólne.

W czasie pełnym niepokoju i obawy o jutro, społeczeństwa stają coraz bardziej podzielone. Ludzie często posiadają skrajnie odmienne opinie, które wynikają z różnic w wychowaniu, stylu życia, doświadczeniu, są związane z zamożnością i edukacją lub z doborem źródeł informacji. Budujemy mury, wznosimy fortece, umacniamy granice. Fizyczne granice usankcjonowane umowami międzynarodowymi – których nie można przekraczać, granice doboru słów – których nie wolno używać. Niezależnie od tego, jak oceniamy te procesy, każdy gdzieś wyznacza linie, zakreśla obszary zachowań, sytuacji czy poglądów, w obrębie których czuje się bezpiecznie. Przekroczenie tych wewnętrznych Rubikonów wywołuje dyskomfort, ale coraz mniej możliwe jest funkcjonowanie w świecie homogenicznym, bo taki świat nie istnieje.

Trudno nam czasem znaleźć wspólny język z tymi, którzy posługują się tą samą mową i przyswoili tę samą gramatykę. Z drugiej strony pojawiają się obok w sposób nieuchronny ludzie mówiący innymi językami, mający inne tradycje, myślący o wielu sprawach w sposób dla nas niewyobrażalny. Jak uchwycić ten moment, gdy różnice się zacierają i wbrew odmiennościom stajemy się elementami tego samego obrazu? Jak przełamywać bariery przyzwyczajeń, światopoglądu, kultury i odnaleźć przestrzeń do dialogu, współistnienia?

Być może sztuka – jako ta sfera, w której przekraczanie nieprzekraczalnego i obalanie barier są wartościami budującymi – jest w stanie udzielać odpowiedzi, które w innych obszarach są o wiele trudniejsze do odnalezienia.

 

Uczestnicy wystawy: Kalina Bańka-Kulka, Marta Borgosz, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Piotr Kielan, Marian Waldemar Kuczma, Marta Kubiak, Marek Kulig, Miachał Marek, Michał Matoszko, Daria Milecka, Zdzisław Nitka, Joanna Pałys, Tomasz Pietrek, Michał Pietrzak, Marlena Promna, Przemysław Pintal, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Krzysztof Skarbek, Norman Smużniak, Krzysztof Wałaszek.

17.05–02.07.2023

Istota rzeczy

Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa

Współorganizator: Muzeum Farmacji 
Miejsce: Muzeum Farmacji | ul. Kurzy Targ 4, Wrocław
Kuratorka: Agnieszka Kłos
Wernisaż: 19.05.2023, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 20.05.2023, godz. 18.00
Noc Muzeów: 20.05.2023, godz. 18.00–22.00

Niech to będzie pamięć, starsza niż nasze życie, pamięć gatunku, krążąca w nas razem w krwią.*

Od końca lat 90 XX wieku obserwujemy powolne łączenie się dyscyplin. Dynamicznie rozwijają się subdyscypliny i pojawiają się nowe, które łączą dwa odległe obszary: humanistykę i przyrodoznawstwo. Pojawia się „biohumanistyka”, jako wynik skrzyżowania tego, co społeczne, z tym, co biologiczne.

Zachodzący zwrot w naukach humanistycznych i społecznych, określany mianem „biologicznego”, na nowo definiuje i przygląda się temu, co znaczy człowiek, co to jest życie, na czym polega dziedziczenie, pokrewieństwo, co to jest wspólnota, czym są uczucia, świadomość.

Istota rzeczy to próba wejrzenia w głąb, do środka, dalej, do centrum, jądra, kręgosłupa lub komórki. Próba zapytania, czym jest istota i gdzie się właściwie znajduje? Skoro „istota rzeczy” definicyjnie określa to, co najważniejsze: najważniejszą część sprawy lub zagadnienia, to gdzie wobec niej sytuuje się człowiek, wraz z e swoim światem?

Wystawa pyta jednocześnie o granice między żywym i materialnym; w określeniu „istota rzeczy”, zawarta jest przecież pewna sprzeczność. Czy rzecz może posiadać swoją istotę, a jeśli tak, czym ona jest? Określenie „istota rzeczy” próbuje nas przecież przenieść w dwa światy: rzeczywistość oraz naturę, w połączeniu tych dwóch wyrazów kryje się jednak napięcie pochodzące ze świata biologii, życia, żywego i przedmiotu.

Czy istota rzeczy może dotykać spraw świata zewnętrznego, takiego, jak choćby krajobraz i przestrzeń? Do takiego jej rozumienia skłania nas Czesław Miłosz w swoich esejach amerykańskich, zebranych w tomie „Widzenia nad Zatoką San Francisco”. W rozdziale zatytułowanym „Co czuje się wobec zbyt dużego obszaru”, czytamy: Obcość, obojętność, wiecznotrwałość kamienna czy kamieniopodobna i ja, w porównaniu z nią, błysk ułamka sekundy, tkanki, nerwy, pompa serca, poddane, co najgorsza, tej samej niepojętej zasadzie, która rządzi tym, co przede mną i co jest dla mnie tylko samowystarczalnym przeciwsensem.

Wystawa dedykowana jest przestrzeni niezwykłej, jaką jest Muzeum Farmacji i stanowi zaproszenie do dialogu z nią na różnych poziomach.

* Czesław Miłosz, Symboliczne góry i lasy, w: Widzenia nad Zatoką San Francisco.

 

Uczestnicy wstawy: Marta Borgosz, Adam Chmielowiec, Anita Filip, Waldemar Graczyk, Łukasz Huculak, Janusz Jaroszewski, Piotr Kmita, Anna Kołodziejczyk, Anna Kramm, Marek Kulig, Paweł Lewandowski-Palle, Michał Marek, Daria Milecka, Patrycja Mikołajczak, Kamil Moskowczenko, Helena Nowakowska, Przemek Pintal, Natalia Psiuk, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Andrzej Rafałowicz, Sonia Ruciak, Anita Sieradzka, Anna Szewczyk, Tomasz Wiktor.

25.05–02.07.2023

Check in

Wystawa Studentów V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Miejsce: Vivid Gallery | Plac Kościuszki 4, Wrocław
Kuratorki: Sonia Ruciak, Malwina Gaj
Wernisaż: 25.05.2023, godz. 18.00

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej obrazy tegorocznych dyplomantów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, którzy już wkrótce zaczną funkcjonować na szeroko rozumianym rynku sztuki. Wystawa jest świadectwem kilkuletniego procesu, jakiego doświadczali w ostatnich latach. Każdy z magistrantów mógł zgłosić do wystawy jeden obraz wchodzący w skład cyklu dyplomowego.

Uczestnicy wystawy: Zuzanna Janosz, Maja Kozłowska, Jakub Leniart, Mateusz Majchrzak, Olena Matoshniuk, Monika Paliga.

02.06–02.07.2023

Ziemia, planeta ludzi

Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa

Miejsce: Arsenał Miejski Wrocław | ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko
Wernisaż: 02.06.2023, godz. 18.00

Tytuł Ziemia, planeta ludzi, zaczerpnięty z powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego sugeruje zmianę perspektywy z jakiej postrzegamy ludzkość w jej wielowymiarowej egzystencji. Gdy spojrzymy na gatunek ludzki jako szczytowy punkt rozwoju ewolucji materii znanego nam obecnie wszechświata, najistotniejsza okazuje się samoświadomość, którą wraz z nami osiąga cały kosmos.

W tym kontekście nasze dzieje to nieprzerwana walka o emancypację spod przemożnej władzy sił natury. Zanurzenie w naturę, wychodzenie ze stanu naturalnego i tęsknota za naturą to najbardziej elementarne właściwości ludzkiej zbiorowości i jednostkowego istnienia. Problemy przeciwnych dążeń – jedności z naturą i dystansowania się od jej wpływu – determinują kulturę w całej historycznej i geograficznej rozległości, aż po współczesność. Znakomita większość naszej aktywności to wytwarzanie środków separujących nas stopniowo od stanu naturalnego. Takie zadanie ma architektura, filozofia i myśl mistyczna, nowoczesna aparatura badawcza i wiele innych. A jednak pozornie niewielka pozostała część ludzkich wysiłków zdaje się zmierzać ku czemuś przeciwnemu i jest w tym zadziwiająco skuteczna. W wojnie i turystyce, rywalizacji sportowej i ekonomicznym wyzysku znajdujemy tropy wiodące do naturalnych instynktów, którym jako gatunek podlegamy.

Artystyczna analiza tych zagadnień stanowi próbę ustalenia proporcji, oszacowania zasięgu zjawisk i siły ich oddziaływania. Wystawa proponuje spojrzenie na ludzkość jak gdyby z góry, z perspektywy planetarnej, w której istniejemy jako jedyny w swoim rodzaju gatunek istot żywych.

 

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Paweł Baśnik, Marta Borgosz, Hubert Bujak, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Łukasz Huculak, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Anna Kołodziejczyk, Marek Kulig, Michał Marek, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Zofia Pałucha, Joanna Pałys, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Daniela Tagowska.

Projekt współfinansowany przez Urząd Miejski Wrocławia.

8 Festiwal Malarstwa - logotypy

Pozostałe aktualności