Przejdź do treści

1. WROCŁAWSKIE FORUM MIEJSKIE na ASP ! (AKTUALIZACJA)

Ogłoszenie
Opublikowano 11 cze 2014
1. WROCŁAWSKIE FORUM MIEJSKIE

W najbliższą sobotę- 14. czerwca 2014 na ASP /Traugutta/ w auli 410 rozpocznie się 1. Pierwsze Wrocławskie Forum Miejskie. Współorganizatorem wydarzenia jest Katedra Mediacji Sztuki. Serdecznie zapraszamy!

Mimo wielokrotnie powtarzanych haseł i zgłaszanych przez różne środowiska postulatów, Wrocław nie rozwija się w sposób zrównoważony.

W centrum pełno jest wolnych terenów, a jednak miasto chaotycznie rozbudowuje się w kierunku peryferii, tworząc osiedla pozbawione niezbędnej infrastruktury i zieleni. Lokalna władza pozwala prywatnym inwestorom na uprawianie urbanistycznej wolnoamerykanki.

Obserwując politykę miasta można odnieść wrażenie, że priorytetem są wielkie przedsięwzięcia sportowe i kulturalne, brak zaś w dużej mierze zmian w naszym bliskim otoczeniu.

Nasza rzeczywistość domaga się ciągle rzeczy uchodzących gdzie indziej za banalne, ale niezbędnych dla dobrej jakości życia. Mieszkańcy chcą sprawnej komunikacji zbiorowej ułatwiającej przemieszczanie się po mieście, zgadzają się co do tego, że stare kamienice muszą być w końcu wyremontowane, a zamiast masowego wycinania drzew należy prowadzić politykę ich nasadzeń i pielęgnacji. Tymczasem w wielu sytuacjach wrocławianie nie są pytani o zdanie, a uzyskanie podstawowych informacji na temat zamierzeń urzędu miejskiego często bywa utrudnione. Konsultacje społeczne są traktowane przez urzędników jako nudna konieczność, którą należy uwzględnić w procesie zarządzania Wrocławiem jedynie dla świętego spokoju. Nie postrzega się konsultacji jako szans na wypracowanie kompromisowego, lepszego rozwiązania.

Nie możemy zgodzić się na taki stan rzeczy i ignorowanie obywatelskiej troski o miasto. W różnych miejscach Wrocławia kiełkują inicjatywy, które spaja przekonanie, że wspólną przestrzeń do życia można tworzy inaczej. Inicjatywy te uznają, że warto na nowo przemyśleć zagadnienia polityki miejskiej i zabrać głos. Takim przedsięwzięciem jest także FORUM. Przybywa osób, które zaczynają interesować się miastem i chciałyby wpływać na jego kształt, ale nie wiedzą, co mogłyby zrobić. To też propozycja dla nich. FORUM chce zintegrować wszystkich działających lub chcących działać na rzecz miasta, pozwolić im się poznać i zapoczątkować sieć, która stworzy intelektualną masę krytyczną i mocniejszym głosem nawoływać będzie do sensownych i niezbędnych zmian.

FORUM chce też sprawdzić, czy grupy myślące o Wrocławiu są w stanie przygotować alternatywną wizję funkcjonowania i rozwoju miasta. Zakładamy wypracowanie listy 12 kluczowych kwestii, o które chcielibyśmy pytać i o które wspólnie chcielibyśmy zawalczyć. 

Proponujemy pracę w pięciu grupach, które koncentrować się będą wokół następujących zagadnień i problemów:
- demokracji, 
- przestrzeni, 
- transportu, 
- kultury 
- przyrody w mieście.

===

Poszczególne opisy grup tematycznych to:

Czy kultura ma opierać się na festiwalach? 
Czy dzieła sztuki mogą być użyteczne, a czy elementy przestrzeni mogą być piękne?
Zaprezentowany program Europejskiej Stolicy Kultury coraz bardziej oddala się od pierwotnych założeń, które były podstawą przyznania nam tego tytułu. Zamiast wykorzystania energii mieszkańców i połączenia kultury z zaangażowaniem w miasto, dostajemy zbiór festiwali i wielkich widowisk, służących PR-owi.
Od kilku lat obserwujemy też brak dialogu sztuki i przestrzeni. Meble miejskie bierze się z katalogu, a w przestrzeni powstają przypadkowe rzeźby. Nie ma współpracy między projektantami a artystami.
Czy może być inaczej? Czy sztuka i działania miejskie są od siebie oddalone? Porozmawiaj z nami o tym 14 czerwca na ASP na rogu Traugutta i Krasińskiego od godz. 10.

Czy Wrocław powinien rozwijać się na przedmieściach, a nie w centrum? Czy deweloperzy mogą wszystko? Czy wspólnota samorządowa powinna decydować o wyglądzie miasta?
Wrocław rozwija się dość chaotycznie. Nowe osiedla powstają w szczerym polu, podczas gdy w centrum jest dużo niezagospodarowanych przestrzeni. Ich mieszkańcy domagają się infrastruktury, która jest zadaniem miasta, a na którą może być nas nie stać. Nawet sztandarowe osiedle Wuwa 2 budowane jest na peyferiach, a nie blisko śródmieścia, z dobrym dojazdem komunikacją miejską.
Uchwalane plany zagospodarowania dają wolną rękę inwestorom. Powstają budynki, które często nie szanują kontekstu i nie pasują do otoczenia. Władze nie panują też nad postępującym procesem grodzenia przestrzeni.

Czy na pewno każdy chce jeździć samochodem? 
Czy na pewno dostajemy dobrą ofertę komunikacji zbiorowej? 
Czy po Wrocławiu wygodnie chodzi się pieszo i jeździ na rowerze?
We Wrocławiu lawinowo przybywa samochodów. Jeżdżą nimi nie tylko ci, których praca wymaga dużej mobilności, ale też osoby podróżujące na typowych trasach z domu do pracy i szkoły. Komunikacja miejska nie przyśpiesza, a tramwaje stoją na światłach razem z autami.
Nowe osiedla mają często słabą ofertę komunikacyjną albo w ogóle są pozbawione autobusu. Mimo zapowiedzi, nie powstała też szybka kolej miejska, a drogi dla rowerów powstają bardzo powoli.

Czy we Wrocławiu jest wystarczająco dużo parków, skwerów i alej? Czy wszystkie wycinki drzew są na pewno konieczne? Czy mieszkańcy mają prawo wiedzieć o planowanych wycinkach?
Wieloma mieszkańcami wstrząsnęło masowe znikanie drzew z krajobrazu naszego miasta. Część z wycinek była konieczna, część zbędna, ale pewne jest to, że nie zostały zrównoważone nowymi nasadzeniami. Pieniądze z opłat za wycinki są zaś przeznaczane na różne inne cele, np. na nowe okna w urzędzie miejskim.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat nie powstał w mieście żaden nowy park, a ulice, które przed wojną były zadrzewione, teraz są zabetonowane. Deweloperskie osiedla na przedmieściach często pozbawione są drzew, krzewów i placów zabaw.

Czy czujesz, że radni Cię reprezentują? Czy czujesz się dobrze informowany o działaniach władz miasta? Czy wiesz, co wynika z konsultacji społecznych?
Z demokracją we Wrocławiu jest problem. Rady osiedli są marginalizowane, a cała władza spoczywa w rękach jednostek, o których działaniach często niewiele wiadomo. Wiele osób ma problemy ze zdobyciem informacji od urzędu miejskiego - długo czekają lub w ogóle spotykają się z odmową.
Co zrobić, żebyśmy mogli wpływać na los naszego miasta? Czy mamy szansę na zmianę sposobu rządzenia?

organizatorzy:

Katedra Mediacji Sztuki / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geoperta we Wrocławiu
Fundacja EkoRozwoju 
miastoDrzew / Stowarzyszenie Ochrony Drzew
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
projekt:polska
Wrocław Cycle Chic
Wrocławska Fundacja Filmowa
Towarzystwo Benderowskie

_________________________________________

(AKTUALIZACJA)

Prasa o Forum

Zachęcamy do śledzenia inicjatywy Wrocławskie Forum Miejskie


Zamieściła: Anna Zielińska

Pozostałe aktualności