Przejdź do treści

Wzornictwo / studia stacjonarne 4,5 letnie

Studenci przygotowywani są do projektowania form przemysłowych w oparciu o szeroki zakres wiedzy o charakterze humanistycznym oraz zdobywanych umiejętności specjalistycznych, a także wykształcenia ogólnoplastycznego.

Kształcenie kierunkowe realizowane jest według programów dydaktycznych w pracowniach projektowych kierunku Wzornictwo. Podejmowane są tematy z zakresu projektowania produktów o zróżnicowanej konstrukcji i funkcji, projektowania środków transportu, projektowania kinetycznego, projektowania komunikatów wizualnych i złożonych struktur informacyjnych, projektowania opakowań, projektowania narzędzi i stanowisk pracy. Ponadto studenci nabywają umiejętności z zakresu grafiki użytkowej, technik poligraficznych, a także prezentacji projektów. Kierunek Wzornictwo systematycznie wdraża alternatywne metody kształcenia oparte o nowe systemy i techniki nauczania, nie odwracając się jednocześnie od tradycyjnych relacji mistrz-uczeń. W swojej działalności edukacyjnej uwzględnia dostępne narzędzia współczesnej techniki i technologii, nieustannie dostosowywane do maksymalizacji efektów dydaktycznych i efektywnego wykorzystania przez absolwentów zdobytych umiejętności i kompetencji odpowiadających wymaganiom współczesnego rynku pracy.

Wzornictwo-pracownie

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie, w których odbywają się także zajęcia teoretyczne, oraz nowoczesne warsztaty i laboratoria. Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w nowoczesnym budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności przy ul. Traugutta 19/21. Zajęcia ogólnoplastyczne odbywają się w gmachu głównym Uczelni usytułowanym przy Placu Polskim ¾ Uczelnia dysponuje także ośrodkiem pracy twórczej w Luboradowie, gdzie odbywają się między innymi plenery malarskie. Ponadto, w razie potrzeby studenci i pedagodzy (w ramach prac badawczych) mają możliwość korzystania ze sprzętu i know-how dostępnego na innych wydziałach i kierunkach.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
  • jesteś kreatywny i ciekawy świata,
  • interesują Cię zagadnienia techniczne,
  • potrafisz myśleć analitycznie, a także szukać przyczyn i skutków różnych zdarzeń,
  • lubisz odtwarzać za pomocą rysunku różne przedmioty zachowując proporcje, kształt i perspektywę.
Wyjazdy na studia, kursy i praktyki zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z 100 stoma uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Wzornictwo:

  • Universidad del Pais Vasco / Bilbao / Hiszpania
  • Esdir. Escuela Superior de Diseño de La Rioja / Logroño / Hiszpania
  • Glyndwr University Wrexham / Wrexham / Wielka Brytania
  • Istituto Superiore per le Industrie Artistiche di Faenza / Faenza / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Wzornictwo to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Kreator biżuterii, mody oraz obuwia,
• Dekorator wnętrz,
• Projektant mebli oraz przedmiotów użytkowych,
• Projektant środków transportu,
• Twórca komunikacji wizualnej,
• Kontynuacja nauki na studiach II stopnia. 

 

Jak zostać naszym studentem? 

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!