Wykład prof. Jacka Kolasińskiego "Kreolizacja: Polsko-Haitańskie Powiązania

azg
29 paź 2024

Sala 410 (CSU.CI)

Zapraszamy na wykład interdyscyplinarnego artysty i kuratora, który dołącza do nas jako Profesor Wizytujący w ramach projektu Internacjonalizacji Szkół Doktorskich (NAWA STER II).

Wykład Artysty: "Kreolizacja: Polsko-Haitańskie Powiązania"
Data: 29 października 2024
Miejsce: Sala 410 (CSU)

Jak to możliwe, że Haiti i Polska, oddzielone o ponad 8,500 km, mają wspólną historię? Wykład prof. Jacka J. Kolasińskiego przedstawi niezwykłą historię Poloné Nwa (Czarnych Polaków), polskich legionistów, którym Jean-Jacques Dessalines przyznał obywatelstwo Haiti w 1805 roku. Ich podróż odzwierciedla proces mieszania się kultur, gdzie różnorodne wpływy łączą się, tworząc coś nowego. To pojęcie, ukute przez Édouarda Glissanta do opisu przemian kulturowych Karaibów, ma zastosowanie na całym świecie, podkreślając siłę międzykulturowej wymiany w kształtowaniu tożsamości i historii.

Wykład prowadzony będzie w języku angielskim i jest otwarty dla całej społeczności naszej uczelni.

Prof. Kolasiński jest założycielem i Dyrektorem Ratcliffe Incubator of Art + Design na Wydziale Komunikacji, Architektury + Sztuki na Florida International University oraz profesorem sztuki na Wydziale Sztuki i Historii Sztuki tej samej uczelni.

NAWA STER II

Pozostałe wydarzenia