Marta Lech, Architektura światła

Sztuka na miejscu

ul. Łaciarska 4
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 24 stycznia o godzinie 18:00 w Sztuce na miejscu.

Autorka grafik tworzy obrazy na pograniczu widzialnego i niewidzialnego, przedstawiającego i nieprzedstawiającego. Balansując na granicy abstrakcji i konkretu, złudzenia i materialnej rzeczywistości, a przy tym posługując się skrajnie ascetycznymi środkami wyrazu, buduje monochromatyczne, oparte na opozycji czarnego tła i białego światła, minimalistyczne kompozycje. Nienachalne, miejscami ledwie dostrzegalne odniesienia do rzeczywistego świata – zarysy ścian, okien, stołu, drzwi – kształtują przestrzeń sprzyjającą uspokojeniu, wyciszeniu i oczyszczeniu zmysłów.

Prezentowany na wystawie cykl obejmuje grafiki wykonane w technikach druku wypukłego:  wcześniejsze linoryty oraz najnowsze prace łączące doświadczenia tradycyjnego warsztatu z eksperymentalnym wykorzystaniem lasera.

Marta Lech_Sztuka na miejscu

Marta Lech w latach 2000-2005 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2007 roku prowadzi Pracownię Grafiki Artystycznej przy Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” we Wrocławiu, a od 2017 roku pracuje również jako asystent na macierzystej uczelni.

Zrealizowała kilka wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i na arenie międzynarodowej. Jej grafiki obrazy i rysunki zostały uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich to otrzymana w 2006 roku Grand Prize Seoul Space International Print Biennale w Korei Południowej, Grand Prix Split Grafik Biennale w Chorwacji w 2013 roku oraz Grand Prize 4th Bangkok Triennale International w Tajlandii w 2015 roku. Grafika z najnowszego cyklu Architektura Światła została także uhonorowana II Nagrodą na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2021 roku.

Pozostałe wydarzenia