Książka za kraty #1

ul. Fryderyka Joliot-Curie 12
III piętro

50-383 Wrocław

Dnia 4 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00, w Bibliotece Uniwersyteckiej, odbędzie się wernisaż wystawy będącej częścią projektu Książka za Kraty. Został on zainicjowany przez dr Agnieszkę Kłos, wykładowczynię wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. W ramach projektu zbierane są książki oraz multimedia w formacie DVD, które zostają przekazywane do polskich więzień.

W tym roku akcja przeniosła się do Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz zakładu karnego nr 1 we Wrocławiu, gdzie studenci Mediacji Sztuki oraz Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii odbyli wizyty artystyczne.

Studenci Mediacji Sztuki, na podstawie szkiców i notatek, jakie powstały podczas tego spotkania, stworzyli książki artystyczne. Ich medium oraz sposób wykonania pokazują całe spektrum artystycznych interpretacji; od delikatnych, niewielkich broszur, po ciężką, ważącą blisko cztery kilogramy książkę w ołowianej oprawie.

Studenci Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii zaprojektowali siedziska dla osób osadzonych w zakładzie karnym. W ramach tej inicjatywy będzie można zobaczyć różnorodne i innowacyjne pomysły, które mają poprawić komfort oraz bezpieczeństwo osób przebywających w zakładach penitencjarnych.
Studenci podkreślają, że ich prace mają na celu skłonić do refleksji na temat systemu penitencjarnego oraz warunków, w jakich przebywają osadzeni.

Kuratorki: Nina Burdzy, Anna Fąfara, Agnieszka Kłos, Marta Wiśniewska

Książka za kraty #1