From the East – wystawa akademickiej grafiki artystycznej

Galeria Neon ASP Wrocław

ul. Traugutta 19/21
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie 8 października o godz. 14:00 w Galerii Neon ASP Wrocław.

Serdecznie zapraszamy na wystawę From the East, która odbędzie się w Galerii Neon Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wydarzenie to jest efektem wyjątkowej współpracy i wymiany akademickiej pomiędzy polskimi i chińskimi artystami grafikami.

plakat From the East

Wrocławska Szkoła Grafiki miała zaszczyt zaprezentować swoje prace w prestiżowym Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Tianjin w 2023 roku. Wystawa spotkała się z entuzjastycznym odbiorem w Chinach i będzie wkrótce prezentowana na kolejnych akademiach i uniwersytetach w tym kraju.

Odpowiedzią na to wydarzenie jest obecna wystawa we Wrocławiu, zorganizowana przez prof. Christophera Nowickiego – wieloletniego wykładowcę w Northeast Normal University (2013–2019), który prowadził zajęcia i wykłady na licznych uczelniach chińskich, w tym m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Tianjin, Uniwersytecie Yanbian, Uniwersytecie Shenyang i Jilin Electric University. Kuratorem wystawy jest on wspólnie z Martą Kubiak, kierownikiem Pracowni Serigrafii, oraz Markiem Grzybem, dziekanem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu.

Wystawa From the East to prezentacja prac wybitnych chińskich nauczycieli grafiki warsztatowej, a także kilku wyjątkowych studentów. Wśród wyróżniających się artystów znajdują się m.in. Wang Lianmin, były dziekan Wydziału Grafiki na Northeast Normal University (NENU) w Changchun, Fan Min, kierownik Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Tianjin (TAFA), Zhu Changsen, kierownik Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Yanbian, oraz Wen Mujiang, przewodniczący Stowarzyszenia Grafików w Hunan. Te uznane postacie sztuki są rozpoznawalne zarówno w Chinach, jak i na arenie międzynarodowej. Dodatkowo swoje prace zaprezentują: Liu Fu, obecny wicedziekan Wydziału Grafiki na NENU, Wang Mumu z TAFA, Han Xu Dong z Akademii Sztuk Pięknych w Xi’an oraz Zhu Guanchu z NENU – wszyscy oni ukończyli studia doktoranckie na wrocławskiej ASP, a dziś są wybitnymi artystami i wykładowcami w Chinach.

Chińska grafika warsztatowa, mająca bogatą tradycję, jest ceniona na całym świecie za swoją kreatywność i doskonałość. Ta wystawa, gromadząca 92 prace 76 znanych chińskich artystów, jest unikalną okazją, by poznać współczesne osiągnięcia grafików z Chin. Tak obszerna prezentacja dzieł tej klasy rzadko trafia do Europy, dlatego zachęcamy wszystkich – nauczycieli, studentów i miłośników sztuki – do odwiedzenia Galerii Neon i odkrycia bogactwa chińskiej grafiki.

Pozostałe wydarzenia