Przejdź do treści

Pracownia Książki

Pracownia Dyplomująca

Pracownia Książki to miejsce, gdzie studenci mają za zadanie stworzenie autorskiego komentarza do tekstu lub na zadany temat, przy czym ten komentarz ma mieć formę książki. Zależy nam by w Pracowni Książki powstawały obiekty nietypowe, bardzo mocno naznaczone osobowością autora, wynikające z pogłębionego kontaktu z tekstem lub będące odautorską, subiektywną wypowiedzią studenta.

Zapoznajemy studentów z zagadnieniami dotyczącymi projektowania książki w zakresie:

  • składu tekstu,
  • doboru papieru czy innych materiałów wykorzystanych do złożenia projektowanego obiektu,

  • ilustracji,

  • współpracujemy ściśle z warsztatem introligatorskim tak, by zaprojektowane książki powstawały fizycznie.

W Pracowni Książki staramy się pokazać studentom książkę artystyczną, czyli bardziej lub mniej typowy obiekt artystyczny. Interesuje nas przede wszystkim autorskie postrzeganie książki. Praca nad tekstem albo pomysłem scenariuszowym w przypadku książek obrazkowych czy pop-upów. Indywidualne podejście do każdego podejmowanego tematu. Kładziemy nacisk na uważny dobór poszczególnych elementów budujących książkę.

Zapraszamy na zajęcia licznych gości, którzy mówią o książce z bardzo różnych perspektyw:

  • pokazują materiały z którymi możemy pracować: papiery, rodzaje uszlachetnień w druku itp.,

  • opowiadają jak z książką można pracować warsztatowo, np. z dziećmi.

Staramy się organizować zajęcia warsztatowe z twórcami książek (naszymi gośćmi w ostatnich latach byli np. Iwona Chmielewska i zajmujący się inżynierią papieru (pop-upy) Kevin Zak z Kanady).

Zapoczątkowany wystawą w Narodowym Forum Muzyki w 2016 roku cykl wystaw BOOKmacherzy prezentuje bieżące realizacje powstające w Pracowni (2017: Galeria Kasa Matei w Kluż Napoka, Rumunia; 2017 i 2018 : Hala Stulecia – Targi Dobrych Książek, 2019: Domek Miedziorytnika we Wrocławiu, Galeria przy Rektoracie ASP Wrocław).

Przedmioty

Projektowanie Graficzne

    Zapisy

    Do Pracowni trafiają studenci kierunku grafika na III roku zapisując się do niej przed rozpoczęciem I lub II semestru. Przyjmujemy także studentów w ramach fakultetu na podstawie portfolio i rozmowy z kandydatem (limit przyjęć zależy od liczby studentów w Pracowni).

    Lektury

    1. Fully booked. Cover art & design for books

    2. Keith Houston, Książka
    3. Piotr Rypson, Książki i strony. Polska książka awangardowa i artystyczna XX w.
    4. Tomasz Wilmański, Książka i co dalej
    5. Andrzej Tomaszewski, Zapiski książkoroba