Przejdź do treści

Pejzaż abstrakcyjny

Ogłoszenie
Opublikowano 22 kwi 2015
fragment obrazu ŚWIT Marlena Promna, akryl, 2012

Galeria sztuki ImpArt zaprasza na wystawę malarstwa dydaktyków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - Anny Kołodziejczyk, Marleny Promnej oraz Normana Smużniaka. kuratorem jest studentka III roku Mediacji Sztuki, Karolina Kołtunicka

Galeria ImpArt

30.04 - 13.05.2015 r.

czwartek 30 kwietnia godz. 19 wernisaż

Pejzaż abstrakcyjny

Galeria sztuki ImpArt zaprasza na wystawę malarstwa dydaktyków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - Anny Kołodziejczyk, Marleny Promnej oraz Normana Smużniaka. Każdy z wymienionych artystów podejmuje próbę przetworzenia pejzażu rzeczywistego w abstrakcyjny oraz prezentuje odmienny punkt widzenia.

Obrazy Anny Kołodziejczyk pochodzą z cyklu "Obraz zniszczeń". Seria ta dedykowana jest rozpadowi architektury. Malarstwo opowiada o naturalnych zniszczeniach dokonujących się na budowlach, jak i tych poczynionych z rąk człowieka. Technika malowania również nawiązuje do pojęcia destrukcji. Warstwy nałożonej farby tworzą płaszczyzny barw o agresywnych, ostrych konturach przypominając zniszczone ściany budynków.

Malarstwo pejzażu industrialnego oraz tego naturalnego prezentuje Marlena Promna. Jej twórczość głównie skupia się na szeroko pojętym pejzażu. Obrazy z cyklu "Industrial" przedstawiają fabryki przekształcone w zmechanizowane układy malarskie. Oparte są często na zaledwie kilku nieprecyzyjnie nałożonych na siebie barwnych kształtach, które uprzestrzenniają kompozycje. Inaczej dzieje się w obrazach z cyklu "Horizontal view", gdzie artystka buduje pejzaż z równolegle położonych, cienkich linii barw.

Z kolei Norman Smużniak prezentuje malarstwo czysto abstrakcyjne. Artysta pojmuje sam pejzaż jako bardzo głębokie pojęcie. Pracuje z pejzażem w sferze symbolicznej, mocno odnosi się do zmysłowości oraz emocji, podkreśla znaczenie oberwacji zmian w nim zachodzących. Każdy z obrazów ma ograniczoną gamę kolorystyczną, co bynajmniej nie jest ich słabością. Na płótnach widnieje całe mnóstwo hipnotyzujących odcieni, ponadto artysta maluje obrazy w technice olejno-żywicznej co sprawia, że płótna lśnią.

kurator: Karolina Kołtunicka

Karolina Kołtunicka urodzona w 1992 roku w Lubinie. Obecnie studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku Mediacja Sztuki.

Wystawa "Pejzaż abstrakcyjny" to jedna z trzech części dyplomu licencjackiego, który tworzy Karolina. Projekt kuratorski powstał wraz z promotorem dyplomu prof. zw. Andrzejem Klimczakiem - Dobrzanieckim.

zamieścił:Tomasz Niedziółka

Pozostałe aktualności