Przejdź do treści

Natalia Jerzak nagrodzona!

Ogłoszenie
Opublikowano 16 gru 2015

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zdobyła nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w IX edycji Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepszą pracę magisterską o tematyce promocji, konkurencyjności i innowacyjności Polski.

W swojej pracy „Współczesny druk na tkaninie w Polsce" analizuje historię druku tekstylnego na ziemiach polskich, obejmującą okres od drugiej połowy XVIII w. do dzisiaj. Praca ta stanowi kompleksowy opis poszczególnych technik i technologii przenoszenia wzorów na tekstylia

Konkurs „Teraz Polska Promocja" powstał w 2007 r. pod patronatem Ministerstwa Gospodarki z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska", Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze edycje poświęcone były wyłącznie promocji polskiej gospodarki za granicą. Z biegiem lat tematyka prac konkursowych została poszerzona o zagadnienia dotyczące konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. 

– Na przestrzeni dziewięcioletniej historii Konkursu otrzymaliśmy ponad 600 prac magisterskich z kilkudziesięciu uczelni publicznych i niepublicznych z całej Polski, a blisko 100 z nich nagrodziliśmy. Rokrocznie przekonujemy się, jak wielki intelektualny potencjał drzemie w absolwentach szkół wyższych. Nagradzane prace magisterskie to wielki wkład tych młodych ludzi w rozwój wiedzy na temat współczesnej Polski. – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. 

W tegorocznej edycji udział wzięło 75 studentów z całej Polski, a nagrody i wyróżnienia trafiły do 13 laureatów. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody główne oraz nagrody specjalne o łącznej wartości ok. 50.000 zł. Fragmenty zwycięskich prac zostaną opublikowane w e-booku „Teraz Polska Promocja i Rozwój".

Gala Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój" odbyła się w czwartek, 10 grudnia w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji: www.terazpolska.pl

Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Natalia Jerzak

Współczesny druk na tkaninie w Polsce

Promotor: prof. dr hab. Małgorzata Warlikowska

Wydział Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dwukrotna stypendystka rektora za wyniki w nauce. Uczestniczka wystaw malarskich, rysunkowych, site-specific i akcji performatywnych. Specjalizuje się w sitodruku na tekstyliach i projektowaniu wzorów. Tkaniny z jej wzorami były prezentowane na wystawie „Wątek – tkanina – splot – wzór – jakość" podczas Wawa Design Festiwal w Soho Factory w Warszawie, na Festiwalu Tkanin w Concordia Design w Poznaniu, w Gallery 1010 w Knoxville (USA) oraz w Chinach. Obecnie pracuje w Spółdzielni Socjalnej Panato we Wrocławiu, kontynuując przygodę z sitodrukiem i planując kolekcję ubrań z rysunkami swojego autorstwa.

Praca jest analizą historii druku tekstylnego na ziemiach polskich, obejmuje okres od drugiej połowy XVIII w. do dzisiaj. Stanowi kompleksowy opis poszczególnych technik i technologii przenoszenia wzorów na tekstylia, z uwzględnieniem ewolucji farb i barwników: od ludowego druku stemplowego, poprzez druk stemplowo-mechaniczny, druk wałowy, sitodruk przemysłowy (płaski i rotacyjny), sitodruk ręczny, aż do druku cyfrowego. Prócz rozwoju technologicznego praca bada i opisuje poszczególnych artystów, grupy rzemieślnicze i artystyczne oraz szkoły zajmujące się powierzchniowym zdobieniem tkanin, tym samym przybliżając odbiorcy pojęcie polskiej szkoły tkaniny i wpływ tradycji na współczesny design. We wniosku końcowym wyrażono nadzieję na dalszy rozwój polskiego wzornictwa tkanin, do którego chciałaby się przyczynić sama autorka. Praca magisterska została samodzielnie zaprojektowana i wydana. Ilustracje wydrukowano na specjalnym papierze z domieszką włókien bawełnianych. Okładkę stanowi wzorzysta tkanina autorskiego projektu. Materialna forma pracy jest dopełnieniem jej treści.

________________

Info: A. Tatarewicz

Zamieściła: A. Zielińska 

Pliki do pobrania

Laureaci TPPiR 2015.xlsx
xlsx, 13.57 KB
Laureaci TPPiR 2015.xlsx

Laureaci TPPiR 2015

Pozostałe aktualności