Przejdź do treści

MAGDA UJMA - WARSZTAT KRYTYCZNY

Ogłoszenie
Opublikowano 13 mar 2016

Katedra Mediacji Sztuki zaprasza na warsztaty w ramach Pracowni Otwartej

Warsztat krytyczny zostanie poświęcony pracy krytyka sztuki.

Zastanowimy się jakimi cechami i umiejętnościami powinien wykazać się krytyk, czym jest krytyka, jakie dzisiaj jest miejsce krytyki artystycznej, jaki jej cel i jaki odbiorca. Będziemy ćwiczyli komentowanie sztuki na gorąco, będziemy wcielali się w rolę krytyka. 
Będziemy się uczyć wypowiadać własne zdanie na temat sztuki, zadawać pytania artystom, udzielać na nie odpowiedzi. Będziemy uczyć się tworzyć krytyczne wypowiedzi. 
Celem warsztatu ma być stworzenie rodzaju efemerycznej gazetki / zina, która zawierać będzie komentarz do działalności Kuśmirowskiego i uczestników jego warsztatu. 

Warsztat odbędzie się 14.03, 18 i 19.03. Będzie on towarzyszył warsztatowi Roberta Kuśmirowskiego.

Magdalena Ujma: krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów wystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej. Ukończyła studia z zakresu historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki KUL, a następnie z zakresu zarządzania kulturą w Ecole de Commerce w Dijon.
Pracowała w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, gdzie prowadziła galerię sztuki współczesnej, następnie w redakcji Kwartalnika Literackiego „Kresy", gdzie prowadziła dział „Sztuka". Jej kolejne profesjonalne doświadczenia to: Muzeum Sztuki w Łodzi i Galeria
Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki" w Krakowie.
Była kuratorką i współkuratorką ponad czterdziestu wystaw, w tym „Вoys" – o obrazach męskości w sztuce (2005), „Вad News" i „Last News" o medialnych obrazach zła (2006 i 2007), cyklu „Transkultura" o Innych w zglobalizowanym świecie (2006-2008).
Ostatnie jej wystawy to: „Dzień jest za krótki. Kilka opowieści autobiograficznych"(Muzeum
Współczesne Wrocław, 2013), a także „Co pozostaje" (BWA Sokół w Nowym Sączu, 2013) o pamięci
emocjonalnej i cielesnej i „Czarodziejska góra" (BWA Sokół w Nowym Sączu) o micie gór we współczesnej kulturze. 
Obecnie prowadzi projekt poświęcony pamięci miejsca i prywatnej historii instytucji kultury „Grodzka 5" w Warsztatach Kultury w Lublinie. 
Jest autorką ponad 500 testów o sztuce współczesnej, publikowanych w najważniejszych polskich czasopismach kulturalnych, m.in. w „Kresach", „Res Publice Novej", „Twórczości". Opublikowała eseje do książek „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000"(CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007) i „Artystki polskie"(PWN, Bielsko-Biała – Warszawa 2011). Wydała książkę „Sztuki wizualne. Skandale" (PWN, Bielsko-Biała – Warszawa 2011).
Prowadzi zajęcia z krytyki artystycznej i bloga. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin. 
Do jej zainteresowań należą: sztuka zaangażowana społecznie, krytyka instytucjonalna, rola opowieści autobiograficznych w sztuce współczesnej, problemy współczesnej krytyki artystycznej.

info: Marcin Mierzicki

zamieścił: Tomasz Niedziółka

Pozostałe aktualności