Opublikowano 25 cze 2024
and
Jakub Biewald, Wiry Wrocławia

Zapraszamy na trwającą wystawę Jakuba Biewalda, pt. Wiry Wrocławia. Rzeźby Artysty można oglądać w Gablotach na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Rzeźby zrealizowane zostały w materii ceramicznej. Rozmaite efekty barwne to wynik różnorodnych szkliw i metod wypału. Łączy je sposób formowania – wszystkie powstały przy użyciu koła garncarskiego, wynikiem czego jest charakterystyczna struktura warstwowa, będąca śladem dłoni autora.

Wykorzystałem zawarty w kole garncarskim ruch wirowy. Słuchałem materii oddając się transowej energii wirowania, jak czynią to Derwisze. Pierwotny i naturalny charakter tej siły, ułatwia dotarcie do źródeł, do innych obszarów świadomości, niż doświadczane na co dzień.

Wkomponowane w miejską przestrzeń rzeźby, harmonizują się z otaczającym je dynamizmem ulic. Odzwierciedlają rytm Wrocławia – jego ciągły ruch, zmiany i pulsującą energię. Zapraszam do rozważań nad tym, jak natura i miasto przenikają się wzajemnie, tworząc jedyny w swoim rodzaju ekosystem, w którym odnajdujemy swoje miejsce.

Jakub Biewald, Wiry Wrocławia

Jakub Biewald absolwent kierunku Rzeźba UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w roku 2014. Laureat Nagrody im. prof. Adolfa Ryszki dla najlepszego studenta kierunku Rzeźba (2013). Tytuł doktora uzyskał na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu w roku 2020. Obecnie adiunkt w Pracowni Podstaw Projektowania Ceramiki ASP we Wrocławiu. Uczestnik międzynarodowych wystaw, plenerów i rezydencji artystycznych. Uprawia twórczość w zakresie rzeźby, ceramiki, rysunku, malarstwa i fotografii. Inicjator plenerów rzeźbiarskich w Wąbrzeźnie.

Instagram: @jakub.biewald