Opublikowano 16 paź 2024
and
Indeks im. Mariusza Kazany

W dniach 4–19.10.2024 r. we Lwowie odbywa się jedenasta edycja wyjątkowego projektu artystycznego Indeks im. Mariusza Kazany.

Podczas finału tegorocznej edycji w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki zostanie otwarta wystawa Konkursowa oraz prezentacja prac laureatki z 2023 r.  Lidii Holosko, pt. Ciało i pole.

W tym samym czasie w  Muzeum Narodowym we Lwowie odbywać się będzie wystawa profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Krzysztofa Tomalskiego, pt. Stan nieważkości.

O Konkursie

Konkurs graficzny Indeks imienia Mariusza Kazany został ustanowiony w 2012 r. przez Konsula Generalnego RP we Lwowie dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty i miłośnika sztuki, który 10.04.2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele: Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacji imienia Mariusza Kazany. Ideą Konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy, popularyzacja polskiej grafiki oraz promocja i wspieranie młodych twórców ukraińskich. W corocznej rywalizacji w dziedzinie grafiki artystycznej biorą udział studenci i absolwenci lwowskiej Akademii. Laureat poza nagrodą finansową otrzymuje zaproszenie na staż artystyczny do uczelni w Polsce.