Przejdź do treści

EXPO - MILANO - 2015

Ogłoszenie
Opublikowano 25 paź 2015

Na zaproszenie dr Dominiki Sobolewskiej, absolwentki Akademii, polskiej projektantki, w zespole realizującym klastry tematyczne w przestrzeniach Światowej Wystawy EXPO, grupa pracowników Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa miała możliwość obejrzeć najnowsze trendy architektoniczne i tereny wystawowe oraz towarzyszące wystawie w Mediolanie wydarzenia artystyczne w galeriach sztuki i muzeach.

EXPOinfo - tłumy chętnych oczekujących na wejście, zatłoczone trakty komunikacyjne, kilkugodzinne kolejki wyczekujących pod pawilonami, i paradoksalnie, hasło Wystawy Światowej brzmi: „Wyżywienie planety - energia dla życia", zdobycie jedzenia graniczy z cudem. Wyraźnie daje się odczuć nieco spontaniczny, lekko chaotyczny i mocno zróżnicowany charakter wystawy. Autonomia architektury i tektonika pawilonów narodowych, zaprojektowanych nierzadko z dużym rozmachem, została stłoczona po obu stronach ciągnącej się głównej arterii komunikacyjnej na relatywnie niewielkiej powierzchni. Pomimo pewnego dyskomfortu w odbiorze i odczuwaniu przestrzeni nie pozbawionej elementów kiczu oraz drobnych niedogodności sytuacyjnych, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni reakcją Świata na włoską propozycję przekazu informacji o globalnych problemach gospodarowania żywnością.

Polonia Magica - Polska magiczna zaprasza. Pawilon polski w skali makro może być kojarzony z opakowaniem całej rodzimej produkcji rolniczej. W mikro skali składa się z ażurowych elementów, przypominających skrzynki do transportowania owoców (Polska jest liderem w produkcji jabłek). Zauważalna choć oszczędna i lekka, prostopadłościenna bryła stanowi tło, dla wyrazistej, w swej wymowie symbolicznej rzeźby „Grande Toscano", autorstwa Igora Mitoraja. Na dachu pawilonu stworzono czarodziejski ogród, iluzoryczną przestrzeń, w której można podziwiać urodę natury i odnaleźć obrazy wielu polskich pejzaży. Towarem eksportowym są fragmenty poezji Wisławy Szymborskiej, instalacje multimedialne, ekspozycje czasowe i znane w świecie wyroby czekoladowe z fabryki Emila Wedla oraz biżuteria z bursztynu i polskie przysmaki w tym alkohole.

EXPOzycje:

W ramach Expo 2015 w Palazzo Reale w Mediolanie otwarto wystawę Giotta (1267-1337), którego malarstwo zapoczątkowuje włoski renesans. Na wystawie „Giotto, I' Italia" (Giotto i Włochy) zgromadzono 14 arcydzieł, które ukazują przełomową rolę twórcy w sztuce wytyczającej drogę do realizmu.

W ramach Expo 2015 w Palazzo Reale w Mediolanie otwarto wystawę prezentującą wybitne dzieła twórców Renesansu od XVI do XX wieku. Zgromadzono siedemdziesiąt sześć arcydzieł ze zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Wystawa zatytułowana „Da Raffaello a Schiele" (Od Raffaella do Schielego) jest niepowtarzalną okazją, aby odbyć podróż przez historię sztuki w towarzystwie mistrzów: Rafaela, Tintoretto, Leonardo da Vinci, El Greco, Van Dycka, Tiepolo, Durera, Velasqeza, Canaletto, Rodina, Goyi, Rembrandta, Maneta, Moneta, Cezanne'a, Gauguina, Van Gogha i Schiele. 

„La Grande Madre „ (Wielka Matka) w Palazzo Reale w Mediolanie pokazuje ikonografię macierzyństwa w sztuce i kulturze wizualnej XX i XXI wieku od sztuki awangardowej do chwili obecnej. To wizualny zapis historii równouprawnienia kobiet, kronika walki płci, seksualnych zależności, tradycji i emancypacji.

Na wystawie zgromadzono prace artystów ze 127 krajów, wśród których należy wyróżnić nazwiska: Salwador Dali, Max Ernst, Magdalena Abakanowicz, Dora Maar, Frida Kahlo, Yoko Ono, Meret Oppenheim, Man Ray, Alina Szapocznikow, Andy Warhol.

W Palazzo dell'Arte (Pałac Sztuki) mieści się muzeum La Triennale di Milano. Jak co roku w okresie targów designu Salone del Mobile w Mediolanie, Triennale przygotowuje z tej okazji specjalne wystawy. W tym roku zaprezentowano przekrojową i wielowymiarową wystawę "Arts & Foods Rituals sice 1851" (Sztuka i Jedzenie. Rytuały od 1851 roku). Temat wystawy koresponduje z głównym tematem EXPO 2015 - "Feeding the Planet, Energy for Life" (Wyżywienie planety - energia dla życia). Wystawa ilustruje relacje pomiędzy człowiekiem, żywnością, rytuałami i konsekwencje tych zależności. Na wystawie zaprezentowano artystyczne wypowiedzi twórców od czasu pierwszej Wystawy Światowej w Londynie w 1851 r., po dzień dzisiejszy. 

Fotoreportaż i artykuł z Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie zostanie opublikowany w Piśmie Artystycznym FORMAT nr 72. 

Info: Urszula Smaza - Gralak
Foto: Urszula Smaza - Gralak, Mieczysław Piróg, Krzysztof Wołowski
Zamieścił: Leszek Sołtys

Pozostałe aktualności