42. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2015"

Opublikowano 07 gru 2015
Świt, Michał Gątarek

Nagroda dla Michała Gątarka

Do 17 stycznia 2016 roku trwa 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015"

Zgłoszenia nadesłało 776 artystów, którzy zaproponowali do konkursu 3 282 prace.

Podczas I posiedzenia jury w maju br. roku, w wyniku przeglądu obrazów w wersji cyfrowej, po uprzedniej internetowej selekcji,

Jury dokonało wyboru 137 prac, 50 autorów.

W II etapie konkursu, po obejrzeniu obrazów w wersji oryginalnej, jury, korzystając z prawa do zweryfikowania decyzji podjętych podczas I obrad (Regulamin biennale: kwalifikacja prac, punkt II), odrzuciło 48 obrazów, kwalifikując ostatecznie do wystawy pokonkursowej 89 dzieł autorstwa 46 artystów.

Grand Prix dla Martyny Czech

Laureatką Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015" w Bielsku-Białej została Martyna Czech, aktualnie studentka IV roku Wydziału Artystycznego katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. nadzw. Andrzeja Tobisa. Nagrodzony został zestaw trzech obrazów pt.: „Ex 1", „Nikt" oraz „WC".

II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, otrzymał Michał Gątarek z Wrocławia, absolwent wrocławskiej ASP, autor onirycznych prac, w których realizm przedstawienia łączy się z fantasmagorycznymi wizjami. Nagrodzony został zestaw czterech prac: „Deliryczne wniebowstąpienie", „Pokój dziecięcy", „Świt", „Chłopiec z dobrego domu". Jury doceniło klimat obrazów, w których codzienne sytuacje (pokój, modlący się chłopak) przedstawione są w taki sposób, że zyskują rangę przedstawień z porządku nadrealistycznego.

III Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej otrzymał Tomasz Kręcicki z Kielc - tegoroczny absolwent ASP w Krakowie, za obrazy utrzymane w realistycznej stylistyce, ale na granicy abstrakcji (nagrodzony zestaw: Bez tytułu, „Brykiet", „Miód"). Jury doceniło warsztatową biegłość i pomysłowość autora, który elementarne obiekty (brykiet, miód) i sytuacje (ręce złożone w geście kadrowania) potrafi przedstawić w kreatywny, a przy tym formalnie bezbłędny sposób.

Jury przyznało także pięć wyróżnień, honorując nimi prace prezentujące bardzo wysoki poziom artystyczny, cechujące się pomysłowością oraz dojrzałością formy. Wyróżnienia otrzymali: Marta Antoniak (Gliwice), Bartosz Kokosiński (Warszawa), Grzegorz Kozera (Warszawa), Małgorzata Mirga-Tas (Czarna Góra k. Bukowiny Tatrzańskiej) oraz Irmina Staś (Warszawa).

Do grona laureatów dołączyli także artyści wyróżnieni przez patronów medialnych biennale: Irminę Staś wyróżniła redakcja „Art & Business"; Wiktora Dyndo portal Artinfo.pl, Jakuba Adamka kwartalniki „Artluk" oraz „Magazyn Sztuki", Roberta Bubla Pismo Artystyczne „Format", Łukasza Patelczyka „Notes na 6 Tygodni", Izabelę Chamczyk portal Obieg.pl oraz Bartka Górnego „Gazeta Wyborcza" Katowice.

Gratulujemy!

Info: Rektorat