Przejdź do treści

Mediacja Sztuki / studia stacjonarne 3-letnie

Kierunek  poszerza przestrzeń dialogu i wymiany intelektualnej pomiędzy praktyką artystyczną, kuratorską i instytucjonalną, a wiedzą o sztuce i jej zmieniających się współczesnych, w tym ekonomicznych, uwarunkowaniach.

W trakcie autorskich zajęć studenci zapoznają się z teoretycznymi i praktycznymi(w tym: kreatywnymi, programowymi, proceduralnymi, organizacyjnymi, marketingowymi i finansowymi) aspektami międzynarodowych projektów artystycznych, realizowanych w różnych obszarach szerokiego pola sztuki współczesnej. Studenci mają również możliwość zdobycia wiedzy w zakresie funkcjonowania instytucji i placówek kulturowych, pozyskiwania środków na promocję kultury oraz własną działalność artystyczną.

Program nauczania dla pierwszego roku studiów licencjackich poszerzony jest o blok przedmiotów ogólnoplastycznych, dzięki któremu student ma możliwość świadomego wyboru również drogi artystycznej.

Mediacja Sztuki-pracownie

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie, sale wykładowe, pracownie multimedialne, laboratoria. Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki oraz w wybranych jednostkach wrocławskich instytucji kulturalnych (np. Centrum Sztuki WRO, Muzeum Pana Tadeusza, Galeria MD_S) w budynkach Uczelni usytułowanych przy Placu Polskim ¾ / nowoczesnym budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności/ ul. Traugutta. Grupa studencka na zajęciach w pracowniach liczy ok. 15 osób, Uczelnia dysponuje ośrodkiem pracy twórczej w Luboradowie. Katedra posiada infrastrukturę badawczą w postaci aparatów fotograficznych, sprzętu multimedialnego, komputerów z dostępem do oprogramowania MS Windows, MS Office, Adobe Creative Cloud 2019.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
  • bliskie są Ci nauki humanistyczne,
  • interesujesz się kulturą i sztuką,
  • nieustannie tworzysz wykorzystując do tego różne techniki plastyczne,
  • jesteś komunikatywny i lubisz pracować w grupie.
Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Mediacja Sztuki:

  • Instituto Politécnico de Leiria, Escola Superior de Artes e Design de Caldas da Rainha / Leiria / Portugalia
  • Universidade do Porto / Porto / Portugalia
  • Univerza v Ljubljani / Lublana / Słowenia
  • Marmara Üniversitesi / Stambuł / Turcja
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Mediacja sztuki to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Kurator wystaw,
• Kustosz,
• Organizator wydarzeń artystycznych,
• Menadżer kultury,
• Pracownik agencji reklamowej/ firmy marketingowej,
• Krytyk sztuki
• Kontynuacja nauki na studiach II stopnia.

Jak zostać naszym studentem? 

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!