Przeistoczenia | Wystawa prac Mai Koszycy i Poli Ptak
Hol CK Agora
ul. Serbska 5a
Wrocław
Zapraszamy na wystawę prac malarskich duetu artystycznego Japomala – Mai Koszycy oraz Poli Ptak.
Bezgraniczność to ludzka natura. Sednem ewolucji artystycznej jest stałe poszukiwanie nowych ścieżek i stopniowe przekraczanie samoistnie wytworzonych schematów. Gdy bariery przestają istnieć, nadchodzi przełom, prowadzący do przemian i przeistoczeń.
Wystawa prezentuje prace powstałe w momencie obrania nowej drogi w twórczości artystek. Ukazuje emocje i stany towarzyszące w chwilach stopniowej transformacji. Niepewność pomiędzy tym co stare, co było do tej pory, a tym, co powstanie po wyjściu z fazy restrukturyzacji. Przewodzi im motyw odrodzenia, przyjmowania nowych form. Twórczość dwóch istot, tak do siebie podobnych, koegzystuje, lecz różni się. To odbicie ciszy przed narodzinami czegoś nowego, bezimiennego, czegoś, co jeszcze drży na granicy istnienia.
Japomala to duet artystyczny Poli Ptak i Mai Koszycy, studentek Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Malarstwo rozgranicza ich wspólne eksploracje, ukazuje indywidualizm w podejściu do wspólnej płaszczyzny kreacji.
Tekst kuratorski: Nina Burdzy
W trakcie wernisażu artystki wykonają performance Przerwy w dostawie energii.
Maja Koszyca ur. 14 lutego 2004 w Poznaniu. Artystka wizualna, studentka Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu — rzeźbi / maluje / performuje / tworzy video – balansuje na pograniczu wyobrażeniowej fikcji i nienazwanego, ukrytego najgłębiej, wewnątrz duszy. Działa intermedialnie i spontanicznie, wypełniając chaosem niemal wszystkie twórcze eksploracje. W spełnionych zdarzeniach i wytworach artystycznych odnajduje spokój. Uważnie obserwuje wznoszące się wokół konstelacje przestrzenne. Obsesyjnie poszukuje własnego miejsca.
Lena Ptak Pola ur. 14 lutego 2004 w Miliczu. Artystka intermedialna, studentka Mediacji Sztuki na ASP we Wrocławiu, członkini grupy Bezruch. Jej twórczość obejmuje szereg działań z różnych dziedzin, głównie oscylujących wokół relacji przestrzennych: przestrzeń–podmiot, przestrzeń–dźwięk, dźwięk–podmiot. W malarstwie, gdzie w ograniczających ramach obrazu zamyka ideę wraz z wszystkimi poprzedzającymi ją stadiami (wierszem, ruchem, dźwiękiem, gestem, uczuciem), tworzy surrealistyczne pół-światy, które stają się symbolicznymi ujęciami ówczesnej kondycji rzeczywistości.
Wystawa organizowana w ramach cyklu Ale sztuka! – projektu dedykowanego młodym twórcom. Udostępniamy przestrzeń osobom rozpoczynającym swoją karierę na rynku artystycznym, pomagając zarazem w promocji, organizacji i sprawach technicznych. Jest to przestrzeń otwarta, zarówno w sensie dosłownym jak i metaforycznym, zorientowana na świeże spojrzenie, dobrą formę i intrygujące rozwiązania.