Para bellum – Szykuj się na wojnę
WL 4 Przestrzeń Sztuki – Mleczny Piotr
Stocznia Cesarska
Gdańsk
Para bellum to międzynarodowa wystawa niemal czterdziestu artystów z Polski i Ukrainy, wśród których znalazła się Agata Szuba. Autorzy prezentując swoje prace przypominają rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie.
Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) – przysłowie łacińskie, sparafrazowane zdanie z prologu do dzieła O sztuce wojennej Wegecjusza, historyka rzymskiego z IV w. n.e.
Dzięki sztuce trudniej nam odwrócić wzrok i wycofać się do bezpiecznej codzienności. W połowie XX wieku w środku Europy reżimy nazistowski oraz sowiecki wymordowały wielu ludzi (ok. pięćdziesięciu milionów ofiar). Wierzyliśmy naiwnie w zwycięstwo demokracji i wolność po zakończeniu zimnej wojny, ale autorytaryzm powrócił do Rosji, putinowscy oligarchowie, nacjonaliści, separatyści, radykałowie...
Okrucieństwo, strach, nienawiść, ludobójstwo, przemoc, gwałt, dramat, tragedia, zniszczenie, śmierć - to kilka słów określających wojnę. Tym razem „naszą” wojnę, która jest tak blisko, nie tylko ze względu na sąsiedztwo Ukrainy, nie tylko dlatego , że ruskie orki mogą przyjść po nas, ale dlatego, ze jesteśmy w nią mocno zaangażowani.
W tej wojnie, która zaczęła się dokładnie rok temu (24 lutego), ataki Rosji na Ukrainę, w wojnie, w którą zaangażowany jest cały świat i która dalej trwa - głos artystów w walce o wolność i prawdę jest bardzo ważny. Artyści nie przestali tworzyć, komentują otaczające ich cierpienie, próbują zwrócić uwagę na dotykającą ich niesprawiedliwość, apelują do sumienia świata. Poprzez sztukę wyrażamy swój sprzeciw wobec wojny, dwudziesta zasada w O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku, podwójnym dekalogu mającym źródło w lekcjach z przeszłości Timothy’ego Snydera brzmi: „Bądź tak odważny jak potrafisz. Jeżeli nikt z nas nie będzie gotowy zginąć za wolność, wszyscy umrzemy w tyranii”
Kuratorki: Agnieszka Babińska, Dana Yakymchuk
projekty graficzne: Magda Czajka-Cardoso