Monika Aleksandrowicz, Jakub Jernajczyk - Odchylenia, wariacje, przegięcia
Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy pt. Odchylenia, wariacje, przegięcia w galerii Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tym razem galeria gości dwóch konceptualnych artystów: Monikę Aleksandrowicz i Jakuba Jernajczyka, których działalność twórcza jest wyjątkowa, bowiem ukazuje piękno tam, gdzie zazwyczaj go nie dostrzegamy – w naukach ścisłych. To znak, proste formy geometryczne, symetria i porządek nawiązujące do matematycznych reguł, przenoszą nas w sferę intelektualnych rozważań nad światem. Sposób posługiwania się nimi wywołuje emocje i uwrażliwia podobnie jak poezja. Artyści, w prezentowanych na wystawie pracach, odwołują się do prawideł matematyki budując nowe znaczenia, operują znakiem w celu wywołania skojarzeń, ukazują grę semantyczną traktowaną z przymrużeniem oka. Stąd tytuł wystawy, którego pojęcia zaczerpnięte z terminologii formalnej stanowią metaforę i nie powinny być odczytywane w kategorii ścisłej, naukowej. Nie zaprzecza to postawie artystów wyrażającej szacunek do nauk ścisłych, prezentujących raczej "pokorny dystans".
30.03.2022 o g. 17.00 odbędzie się finisaż wystawy, na który serdecznie zapraszam w imieniu swoim i Artystów.
Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn
---------------------------
MONIKA ALEKSANDROWICZ
Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych(1999) oraz Filozofii na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). W dorobku artystycznym Moniki Aleksandrowicz znajduje się ponad 60 wystaw zbiorowych, sympozja poświęcone sztuce konceptualnej oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Strona internetowa: artebuena.com
JAKUB JERNAJCZYK
Ukończył studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego (2003) oraz na Wydziale Grafiki wrocławskiej Akademii
Sztuk Pięknych (2008). W pracy twórczej, badawczej i dydaktycznej skupia się na poznawczych aspektach sztuki. Tworzy instalacje inspirowane nauką i filozofią. Uczestnik licznych konferencji naukowych oraz wystaw artystycznych w kraju i na świecie. Autor tekstów teoretycznych z zakresu sztuki i filozofii nauki. Od 2019 r. prowadzi Pracownię Poznania Wizualnego i pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej ASP we Wrocławiu.
Strona internetowa: www.grapik.pl