Justyna Żak, RE-TURN
Jesteśmy wszyscy – my, rośliny, zwierzęta, przedmioty – zanurzeni w jednej przestrzeni.*
Kontakt z naturą bezpośrednio wpływa na nasz dobrostan. To właśnie przyroda była w przeszłości miejscem, w którym zaspokajaliśmy wszystkie nasze potrzeby. Współczesny człowiek coraz częściej zapomina, jak ważnym jest kontakt z naturą. Zamknęliśmy się w obrębie betonowych miast, których siatka ulic wyznacza trasy codziennych wędrówek. Dynamika naszego życia, pogoń za dobrami materialnymi powodują, że przestajemy dbać o naturę – troszczyć się i pielęgnować jej zasoby.
Obserwując przyrodę – wzrost i rozkwit roślinności, wędrówki tarczy słonecznej po nieboskłonie, fazy księżyca, pływy mórz i oceanów, zjawiska narodzin oraz śmierci – stajemy się jej częścią. Za jej pośrednictwem możemy zdefiniować, kim jesteśmy i kim się staniemy. Obcowanie z przyrodą oraz doświadczanie jej wszystkimi zmysłami pozwala bowiem sięgnąć w głąb siebie, zobaczyć swoje życie i codzienne potrzeby w zupełnie innym wymiarze.
Nie jesteśmy istniejącymi w próżni jednostkami lecz stanowimy element większej całości: świata, w którym żyjemy. Powróćmy więc do swoich korzeni. Usłyszmy ciszę, poszukajmy ukojenia w szumie wiatru, kroplach deszczu, zapachu lasu.
* Fragment wykładu Olgi Tokarczuk wygłoszonego w czasie otrzymania Nagrody Nobla
Finisaż odbędzie się 21 marca, o godz. 18:00.