Przejdź do treści

Czas przeszły

Opublikowano 29 lis 2022
im
Data
15 lis 2022 — 17 sty 2023
Miejsce

Galeria Faucaulta
Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej
Gliwice

W Galerii Faucaulta mieszczącej się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach ma miejsce wystawa pt.: ,,Czas Przeszły". Jest to estetyczna próba dyskursu pomiędzy teraźniejszością, a nierzadko trudną w jednoznacznej ocenie historią miejsca. Czas przeszły w odniesieniu do malarstwa Izabeli Rudzkiej oraz rzeźby Marcina Michalaka, jawi się jako subiektywny zapis zdarzeń. Może również, przywoływać na myśl szereg możliwych scenariuszy z przeszłości, które za pomocą szczególnych środków wyrazu, nabierają aktualnych odniesień. Całość ekspozycji, zwłaszcza w tak nowoczesnych wnętrzach jak Centrum Nowych Technologii, rodzi pytania o nienachalną doniosłość wydarzeń historycznych. 

Autorzy: Izabela Rudzka, Marcin Michalak

Kurator: Marek Ruszkiewicz

Współpraca: Bogusia Lisicka


Izabela Rudzka - urodziła się w 1964 w Poznaniu.

W latach 1984-89 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u Prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej ASP. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tym Wydziale prowadzi pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze.

Izabela Rudzka jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. Projektuje obiekty szklane dla hut w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech. Od roku 1998 współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii. Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech. W latach 2010-2017 prowadziła w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki  Think Art- Myślenie Sztuką. W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt łączący malarstwo pejzażowe z historią miejsc „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”, który był twórczym upamiętnieniem wydarzeń związanych z historią powstania wielkopolskiego 1918-19.  W roku 2022 realizuje kolejny autorski projekt artystyczny w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o tytule „Odbicia czasu historii - malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej” odnoszący się do burzliwej historii Górnego Śląska w latach 1919 -1922 i współczesnego pejzażu Górnego Śląska.

Marcin Michalak - ur. 17 kwietnia 1978 w Ostrowie Wielkopolskim.

W latach 2000-2005 studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (2002 – 2003 Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie) Dyplom w pracowni Prof. Christosa Mandziosa, rec. Prof. Leon Podsiadły Praca na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od roku 2006 Od 2016 asystent Prof. Mateusza Dworskiego w pracowni Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej

Prowadzi zajęcia z Podstaw sztukatorstwa dla I roku rzeźby oraz zajęcia fakultatywne dla wszystkich studentów wszystkich wydziałów. Twórca i kierownik pracowni Tworzyw Sztucznych.

Czas przeszły

Pozostałe wydarzenia