Opublikowano 23 kwi 2024
finisaż: 18.05.24 godz.: 20.00

hol CSU ul. Traugutta 19/21, 50-416 Wrocław

Taką rzeczywistość se narysowaliśmy

Współczesna kultura internetowa, ze swoją mnogością treści, hashtagów, memów i trendów, stanowi przestrzeń, która wydaje się nie mieć dna. Wirtualność miesza się z rzeczywistością, granice geograficzne nie istnieją, a język cyfrowy rządzi się odrębnymi prawami i jest zrozumiały tylko dla wtajemniczonych. Treści nie mają końca, nadawca i odbiorca nie mają większego znaczenia, liczy się tylko ich dalsza podróż. Można do woli uprawiać surfowanie po hiperlinkach czy, w dużej mierze umożliwiony dzięki TikTokowi, doomscrolling. Sami stworzyliśmy, w duchu Lacana, nowe zwierciadło, które zawiera niebezpieczne odbicie naszego realnego świata.

Uczelnia dzisiejszych czasów, to miejsce spotkania nowatorskich technologii i tradycyjnego rzemiosła. Inspiracją dla powstania wystawy była niezgoda na wyzwania technologiczne, z jakimi zmagamy się na Naszej uczelni podczas ekspozycji prac, takie jak między innymi problemy z siecią internetową, czy nawet brak do niej dostępu. Niedostateczne wsparcie techniczne uniemożliwia studentom pokazania swoich realizacji skupionych na i istniejących wyłącznie w świecie cyfrowym. Stojąc przed tymi wyzwaniami, zdecydowaliśmy przenieść swoje realizacje na media tradycyjne, na przykład rysunek, malarstwo czy rzeźba. Oto nasza artystyczna riposta.

Prezentowane przez Nas prace są oknem na rzeczywistość w jakiej odpoczywamy, pracujemy, a także - dla niektórych z Nas – jest to przestrzeń, która Nas wychowała. Granice świata rzeczywistego
i wirtualnego zacierają się wraz z szybko postępującą technologią, co skłania do refleksji na temat relacji jej i człowieka. Przenosząc Nasze doświadczenia na sferę materialną, stają się one widzialne, namacalne, zrozumiałe dla innych.

Zapraszamy do towarzyszenia Nam w tej niezwykłej podróży w świat wirtualny, która pozostawia pytania bez łatwych odpowiedzi.

Marta Wiśniewska

Artyści: Julia Bahryn-Kaminska, Jadwiga Beń, Maja Bernaczek, BREDNIE kolektyw: Michał Miśków, Kalina Radomska, Zuzanna Wanowicz, Gabi Wolska, Weronika Anna Brzychczy, Katarzyna Gładyś, Wiktoria Głowacka, Natalia Komorowska, Radosław Łobos, Dominik Podsiadły, Gabriela Popowicz, Natalia Skrzypczak, Aleksandra Szlęk, Marta Wiśniewska, Katarzyna Witek

Koordynacja wystawy: mgr Liliana Leń (ASP), mgr Dominik Podsiadły.

Realizacja projektu: Adrian Paradowski, Dawid Pieniawski, Kalina Radomska, Maja Bernaczek, Marta Wiśniewska, Natalia Komorowska, Zuzanna Wanowicz.

Grafika: Dawid Pieniawski

Opiekun koła: dr Maria Bitka