Nagroda dla naszej studentki!

Nagroda dla naszej studentki!

Emilia Gręziak, studentka grafiki w pracowni profesora Tyszkiewicza, zdobyła I nagrodę w konkursie "Wolność pod prąd" zorganizowanym przez Centrum Kultury Agora.

4 listopada 2021,  jury konkursu graficznego WOLNOŚĆ POD PRĄD w składzie: dr Anna Juchnowicz – przewodnicząca jury (asystent na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Karolina Sikora – członek jury (absolwentka wydziału Ceramiki wrocławskiej ASP) oraz Ewa Wymysło – sekretarz jury (pracownik merytoryczny Centrum Kultury Agora), po obejrzeniu 183 nadesłanych prac konkursowych, biorąc pod uwagę walory estetyczne i merytoryczne, wyłoniło laureatki:

I miejsce – Emilia Gręziak / Wrocław – artystka stworzyła galerię zafrasowanych twarzy, które z daleka wydają się podobne, ale po przyjrzeniu się im bliżej dostrzegamy subtelne różnice w wyrażanych przez nie emocjach; raczej nie ma w nich optymizmu. Jest smutek, gniew, strach. Ta jedna umieszczona w środku, odwrócona w drugą stronę, wydaje się patrzeć prosto w oczy twarzy przed nią, ale czy kogoś widzi? Choć plakat jest tylko jednym obrazem, to zawartą w nim melancholijną opowieść można „czytać” długo…

II miejsce – Angelika Chruszcz / Pilzno – to ascetyczny plakat zamieniający obecny na wielu protestach znak błyskawicy w kaligraficzną plamę, która może być cieniem, kałużą, rozmytym śladem czegoś, co powoli znika, a jeszcze niedawno wydawało się pełne mocy i woli walki. Może to plakat, który nie ma już siły…? Jest pewna przewrotność w takim potraktowaniu idei plakatu, który przecież powinien „krzyczeć” i atakować przechodniów bez końca.

III miejsce – Katarzyna Panek / Wrocław – w tej pracy jest kolor, odważna kreska pełna charakteru i doskonały technicznie rysunek oraz wydruk, a przyjazny charakter kolorowego pieska wydaje się mówić, że autorka pragnie dodać odwagi tym, którym o wolność chce się walczyć „pod prąd”; czarne potwory nie dosięgają pierwszoplanowego bohatera.

Z uwagi na niezwykle zróżnicowany przekaz oraz wysoki poziom nadesłanych prac, Jury przyznało także wyróżnienia honorowe dla:
Anita Kotlińska / Warszawa
Maja Nlogjeja / Elbląg
Wiktoria Pasztaleniec / Zręby Kościelne
Aleksandra Trzuskolas / Konin

Informacja na stronie CK Agora: https://www.ckagora.pl/wolnosc-pod-prad-wyniki-konkursu/

Zdjęcia z wernisażu na stronie CK Agora: https://www.ckagora.pl/portfolio-items/wolnosc-pod-prad-wernisaz-pokonkursowy/?portfolioCats=54


zamieściła azg

Galeria:

Więcej »