XII Festiwal Wysokich Temperatur (FILM i FOTORELACJA)

Festiwal pod hasłem "Sztuka pełna ognia" trwał od 21 do 23 czerwca 2019 na Akademii Sztuk Pięknych im. E. gepperta we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur, organizowany przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

„Sztuka pełna ognia” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy spotkali się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu prezentowali swoją twórczość i umiejętności aż przez trzy czerwcowe dni. Było naprawdę gorąco!

***

Wydarzenie ma miejsce w pracowniach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co roku w warsztatach, pokazach, wykładach i konkursach w ramach wydarzenia bierze udział kilka tysięcy osób. 

W Festiwalu uczestniczyli między innymi tacy międzynarodowi artyści:

Livio Serena, szkło (Włochy),  Seung Woog Kim, (Korea Południowa) ceramika, Pam Brown, rzeźba/metal (Wielka Brytania), Ed van Dijk, szkło (Holandia), Kati Kerstna, szkło (Estonia) , Petr Novotny, szkło (Czechy), Martin Janecky, szkło (Czechy) , Rick Batten metal/rzeźba (USA), , Casey Westbrook, rzeźba/metal(USA), Sylwester Ambroziak, rzeźba, Martin Stefanek, szkło, (Czechy), Simon Eccles, szkło (Wlk. Brytania), Andy Griffiths, rzeźba/metal (Walia), Jack Gron, rzeźba/metal (USA), James Wade, rzeźba/metal (USA), Jörg Hanowski, szkło (Niemcy), Wayne Potratz, rzeźba/metal (USA), David Lobdell, rzeźba/metal (USA).

W 2014 roku Festiwal został nominowany do Wrocławskiej nagrody kulturalnej "Warto", kilkakrotnie był częścią "Nocy Muzeów". 

"Podczas Festiwalu dochodzi do integracji różnych dyscyplin artystycznych. Okazuje się, że choć tworzymy z innych materiałów, mamy wspólny mianownik – wysoką temperaturę. Praca z ogniem jest bardzo wymagająca i wyczerpująca, ale daje dużo satysfakcji i często niepowtarzalne rezultaty.”

„Bardzo ważna jest dla nas możliwość konfrontacji z widzem. Wrocławianie przychodzą na Festiwal całymi rodzinami i mamy już stałych bywalców. Z dużym zaciekawieniem przyglądają się naszym działaniom, dopytują o szczegóły, biorą udział w warsztatach. Często są zaskoczeni, że gotowe prace, które widzą w galeriach musiały być poddane tylu skomplikowanym procesom.”

„Co roku zapraszamy nowych gości, również artystów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z pracą z ogniem i „zarażamy” ich naszą pasją.”

Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Ceramiki i Szkła.

***

Więcej informacji o festiwalu

Strona festiwalu

Fotorelacja z festiwalu

Film dokumentujący XII FWT